Zaawansowane szukanie
Rejestracja
Użytkownik:

Hasło:

Zalogować automatycznie przy następnej wizycie?

» Zapomniałem hasła
» Rejestracja
Losowe zdjęcie

EU45-846
EU45-846
Komentarzy: 2
railman


Na kolei wojskowej
Na kolei wojskowej

            

Na kolei wojskowej
Komentarz: 30.06.2015 Hel, Muzeum Obrony Wybrzeża. WueLeSka gotowa do odjazdu ze "stacji" początkowej Hel Bruno ze składem do Muzeum Kolejki Helskiej.

Muzeum Obrony Wybrzeża jest ciekawym obiektem prezentującym historię wojskowości w Helu, który od lat 20 ubiegłego wieku był jednym wielkim garnizonem tworząc Rejon Umocniony Hel. Po zmianach ustrojowych wojsko stopniowo zaczęło ograniczać swoją rolę w tym mieście, likwidowano kolejne obiekty garnizonu, poszczególne jednostki rozformowywano lub przenoszono do innych miast. Likwidacja groziła też zabytkowym obiektom obecnego muzeum, które niepilnowane i porzucone stawały się ofiarą szabrowników i wszelkiej maści miłośników metali. Oficjalnie placówka rozpoczęła działalność 1 maja 2006 roku. W skład obiektu wchodzą liczne instalacje obronne zlokalizowanym w helskich lasach. Na terenie muzeum można zwiedzić m.in. stanowisko baterii artyleryjskiej nr 31 im. Hieronima Laskowskiego, wieże kierowania ogniem oraz ekspozycję sprzętu militarnego.

W skład obiektu wchodzi również dawna powojskowa kolej wąskotorowa (600 mm), która obsługiwała obiekty Rejonu Umocnionego. Kolejce tej poświęcona jest oddzielna ekspozycja nazwana Muzeum Kolejki Helskiej, dla turystów organizowane są regularne przejazdy na trasie Hel Bruno - Muzeum, stacyjka początkowa znajduje się w pobliżu głównego wejścia do placówki. Niestety chociaż cena wstępu do MOW jest bardzo przystępna, wynosi zaledwie 3 zł, to należy pamiętać że bilet uprawnia jedynie do zwiedzania ekspozycji zewnętrznej. Aby móc zwiedzać poszczególne obiekty atrakcji należy wykupić oddzielne bilety, których ceny są zróżnicowane. Płatny jest również przejazd kolejką, bilety w cenie 9 zł i 7 zł (ulgowy) należy zakupić w kasie na przystanku Bruno.
Sam przejazd odbywa się dwuetapowo, pociąg który zabiera pasażerów z przystanku początkowego dojeżdża do tunelu, przez obiekt pasażerowie przechodzą, po czym z drugiej strony oczekuje kolejny skład, którym pasażerowie udają się do muzeum. Na terenie muzeum kolejki turyści mają 15 minut na jego zwiedzenie, to zdecydowanie zbyt mało, ale takie są zasady ustalone przez zarządcę obiektu. Powrót odbywa się rónież z przesiadką. Składy kursują teoretycznie co około 30 minut, z tym że należy położyć duży nacisk na słowo "około", w praktyce bowiem pociąg pojawia się co 40 minut.
Słowa kluczowe: WLs, Muzeum, Hel, Muzeum_Obrony_Wybrzeża, lato, pomorskie
Data: 29.02.2016 20:50
Wyświetleń: 1148
Pobrań: 0
Ocena: 0.00 (0 głosów)
Wielkość pliku: 752.8 KB
Dodał: Grzegorz

Autor: Komentarz:
Nie ma komentarzy dla tego zdjęcia

Wyślij komentarz
Osoba:
Komentarz:
 
BBCode

 


Poprzednie zdjęcie:
Maltanka  
 

 

   

Powered by 4images 1.7.11
Translation by Paweł Szybiak
Copyright © 2002 4homepages.de