Zaawansowane szukanie
Rejestracja
Użytkownik:

Hasło:

Zalogować automatycznie przy następnej wizycie?

» Zapomniałem hasła
» Rejestracja
Losowe zdjęcie

EP08-006 [ex EP07-243]
EP08-006 [ex EP07-243]
Komentarzy: 0
Piter_P19


Kolej Karsznicka
Kolej Karsznicka

            

Kolej Karsznicka
Komentarz: Dziś w ramach HISTORYCZNEGO WTORKU wspomnienie z czasów, gdy także w Zduńskiej Woli mieliśmy pociąg "retro".

Maj lub czerwiec 1995 roku, czasy świetności Karsznicjiego skansenu. Pociąg "retro" Sieradz - Zduńska Wola Karsznice Skansen prowadzy przez TKt48-39 uchwycony tuż przed Zduńską Wolą. Pomysł posiadania własnego pociągu retro zrodził się w głowie Pana Mariana Fijołka-twórcy skansenu tak naprawdę już na etapie tworzenia placówki. Jednak jego uruchomienie stało się możliwe dopirro w 1994 roku. Początkowo skład zestawiony był z lokomotywy TKt48-39 oraz 3 wagonów, rok później dołaczył kolejny wagon. Pociąg "retro" posiadał dwie podstawowe trasy, Sieradz - Zduńska Wola Karsznice na której kurowały w zasadzie tylko pociągi na zamówienie, głównie szkół oraz Zduńska Wola-Zduńska Wola Karsznice, na której przejazdy były ogólnodostępne. Jednak nie tylko na tych trasach można było spotkać nasz parowy pociąg. W swej historii dotarł m.in. do Torunia i Tarnowskich Gór. Kilka razy można było go spotkać w Łodzi. Wykorzystany został też jednorazowo do obsługi "pociągu Reymonta". Niestety dziś to już historia, wraz z przejściem na emeryturę jedynego maszynisty, który posiadał uprawnienia na parowóz zakończyła się historia "retro" w Karsznicach, skansen też przechodził w późniejszym czasie wzloty i upadki, Tekatka została przez PKP sprzedana PSMK i obecnie stoi bezproduktywnie w Skierniewicach.

Niestety wydaje się, że czasy kolei muzealnej w Zduńskiej Woli odeszły bezpowrotnie, bo chociaż czasem władze Miasta Zduńska Wola obecnego właściciela skansenu wspominają o możliwości pozyskania lokomotywy parowej i uruchomieniu pociągu "retro", to należy tego typu słowa traktować raczej z rezerwą. Tym bardziej że ta koncepcja powraca niestety na ogól w okresie różnych kampanii wyborczych, a jak należy traktować obietnice wyborcze to chyba wszyscy wiedzą.
Słowa kluczowe: TKt48, TKt48-39, Kolej Karsznicka, retro, SRJP200, D29-14, Zduńska Wola, Sieradz, wiosna, łódzkie
Data: 21.11.2017 22:16
Wyświetleń: 794
Pobrań: 0
Ocena: 0.00 (0 głosów)
Wielkość pliku: 264.3 KB
Dodał: Grzegorz

Autor: Komentarz:
lk
Gość

Tu masz rację ,co wybory to tylko obietnice , a tak poza tym , to obecny prezydent nie lubi Karsznic. Dobrze ,że mamy Pana Czesława i kilku emerytowanych mechaniorów , którzy coś działają przy skansenie. Pozyskanie parowozu to jedno , a przywrócenie wagonów do stanu używalności, to drugie.
22.11.2017 10:01  

Wyślij komentarz
Osoba:
Komentarz:
 
BBCode

 


Poprzednie zdjęcie:
Gościł też i u nas  
 Następne zdjęcie:
Na 70-lecie

 

   

Powered by 4images 1.7.11
Translation by Paweł Szybiak
Copyright © 2002 4homepages.de