Zaawansowane szukanie
Rejestracja
Użytkownik:

Hasło:

Zalogować automatycznie przy następnej wizycie?

» Zapomniałem hasła
» Rejestracja
Losowe zdjęcie

Kiedy kolej była zielona cz. 4
Kiedy kolej była zielona cz. 4
Komentarzy: 0
Grzegorz


Ku Pamięci Jana Pawła II
Ku Pamięci Jana Pawła II

            

Ku Pamięci Jana Pawła II
Komentarz: Dziś mija setna rocznica urodzin Karola Wojtyły-jednego z najznamienitszych Polaków, świętego, Papieża Jana Pawła II.
Z tej okazji pozwolę sobie dodać zdjęcie tzw. "Pociągu Papieskiego".
Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005, niemal natychmiast wśród małopolskich kolejarzy zrodziła się idea upamiętnienia jego życia, nauczania oraz osoby w jakiś szczególny sposób. Jako że idea narodziła się wśród kolejarzy, pojawił się pomysł, aby powstał "pociąg papieski". Miał to być pociąg wyjątkowy, nie ze względu na walory techniczne, ale na rolę jaką miał pełnić. Zakładano bowiem, że będzie to jak wspomniałem pociąg upamiętniający Jana Pawła II i to co robił. Pociąg miał być swego rodzaju jeżdżącą placówką edukacyjną i narzędziem ewangelizacji.

Pomysł doczekał się dość szybko realizacji. Już w 2006 roku ZNTK Nowy Sącz (w tym czasie przekształcające się już w Newag) na zamówienie kolejarskiej "Solidarności" zbudowało elektryczny zespół trakcyjny EN61-07. Skład nie był konstrukcją nową, a dalece idącą modernizacją zespołu EN57 (wersja zmodernizowana nosi oznaczenie 410B/309B). Rok wcześniej producent zbudował już sześć podobnych zespołów dla rozpoczynającej działalność spółki SKM Warszawa.
Skład "pociągu papieskiego" w odróżnieniu od budowanych dla SKM miał zupełnie inaczej zaaranżowane wnętrze otrzymał też charakterystyczne malowanie nadwozia w kolorze złotym, z herbem papieskim. Skład przekazany został Przewozom Regionalnym i skierowany został do obsługi dedykowanego specjalnego połączenia Kraków-Wadowice.

Niestety w kolejnych latach malało zainteresowanie tego typu ofertą. W efekcie przewoźnik wycofał się z tej usługi, a skład zaczął pojawiać się w innych rejonach kraju, gdzie propagował dziedzictwo Jana Pawła II.

Na zdjęciu: 8.05.2011 podwieluńska Dąbrowa, skład EN61-07 zbliża się do stacji końcowej jako pociąg specjalny Wieruszów-Wieluń Dąbrowa.
Słowa kluczowe: EN61, EN61-07, 410B/309B, pociąg_papieski, Wieluń_Dąbrowa, SRJP320, linia_kolejowa_181, wiosna, łódzkie
Data: 29.05.2020 09:29
Wyświetleń: 141
Pobrań: 0
Ocena: 0.00 (0 głosów)
Wielkość pliku: 676.0 KB
Dodał: Grzegorz

Autor: Komentarz:
Nie ma komentarzy dla tego zdjęcia

Wyślij komentarz
Osoba:
Komentarz:
 
BBCode

 


Poprzednie zdjęcie:
EN61-01  
 

 

   

Powered by 4images 1.7.11
Translation by Paweł Szybiak
Copyright © 2002 4homepages.de