Magistrala węglowa

Na początku grudnia nakładem wydawnictwa Eurosprinter ukazała się długo wyczekiwana pozycja wydawnicza. Jest nią drugie wydanie „Magistrali węglowej”, pozycji, która pierwotną premierę miała w 2008 roku.

Po blisko dekadzie wydawca i autor zdecydowali o powtórnym wydaniu tej popularnej pozycji, Drugie wydanie zostało jednak znacznie rozszerzone i uzupełnione względem pozycji z 2008 roku. Wystarczy powiedzieć, że objętość książki uległa zwiększeniu o ponad 100 stron, których nowe wydanie ma 448. Publikacja jest największą i w zasadzie jedyną, tak kompleksową monografią przebiegającej także przez nasz region Magistrali węglowej,znanej obecnie, jako linia kolejowa 131. Magistrala węglowa była jedną z największych inwestycji II Rzeczpospolitej Polskiej. Posiadała ogromne znaczenie dla odrodzonego państwa, nie tylko gospodarcze, będąc „oknem na świat” dla polskiego przemysłu, ale3 też posiadała wymowę polityczną. Także dziś pomimo zmian gospodarczych i struktury transportu ładunków, magistrala pełni ważną funkcję w łańcuchu transportowym Rzeczypospolitej. Także dla regionu magistrala miała niebagatelne znaczenie, przyczyniając się do rozwoju kolejnictwa i tym samym miejsc pracy w Zduńskiej Woli i najbliższych okolicach, a także czyniąc z naszego miasta jedno z najważniejszych na kolejowej mapie Polski.

Książka jest szczegółowym omówieniem dziejów „węglówki”. Czytelnik znajdzie w niej rys historyczny i kontekst polityczny, będący przyczynkiem do powstania tej linii. W przejrzysty sposób w opracowaniu zamieszczono okoliczności projektowania i powstania linii.

W przystępny sposób, a zarazem kompleksowo autorzy omówili dzieje linii, od początku po dzień dzisiejszy. Czytelnik znajdzie też informacje o rozbudowie i elektryfikacji linii. Szczegółowo omówione zostały też statystyki taborowe, stacje węzłowe, poziom ruchu na magistrali na przestrzeni lat. Całość uzupełniają liczne zdjęcia, plany obiektów (m.in. dworce i lokomotywowni), tabele rozkładów jazdy.

„Magistrala Węglowa” bez wątpienia jest nieocenioną pozycją nie tylko dla pasjonatów kolei. Z całym przekonaniem można powiedzieć, że jest to również doskonałe opracowanie historyczne, może też posłużyć jako materiał naukowy.

Dodaj komentarz

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u