Od niedzieli Koleje Wielkopolskie ze studenckim pociągiem Poznań - Łódź

Od najbliższej niedzieli 13 grudnia zmieni się rozkład jazdy pociągów, a wraz z nim uruchomione zostanie nowe połączenie z Poznania do Łodzi przez Koleje Wielkopolskie. Tym samym będzie to 3 przewoźnik, po Polregio i PKP Intercity, który będzie kursować na tej trasie. Spółka uruchomi jedną parę połączeń, kursującą w piątek i niedzielę.

 W rozkładzie jazdy 2020/2021 zaplanowane zostało połączenie spółki Kolei Wielkopolskie z Poznania Głównego do Łodzi Fabrycznej z terminem kursowania w piątki i niedziele. Pociąg ten zatrzyma się kolejno na stacjach: Poznań Dębina, Poznań Starołęka, Środa Wielkopolska, Jarocin, Pleszew, Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce, Kalisz, Sieradz, Zduńska Wola, Łask, Kolumna, Pabianice, Łódź Widzew.

W zależności od terminu kursowania zmieniają się godziny kursowania:

-> W dniach 13.XII -31.I w niedzielę oraz 1.I oraz 7.II – 12.II w piątek i niedzielę oprócz 12.II
Poznań Główny 14:23 - Sieradz 16:36 -Zduńska Wola 16:48 - Łódź Fabryczna 17:55/18:09

-> W dniach 18.XII, 23.XII oraz od 8 do 29.I w piątki
Poznań Główny 15:15 - Sieradz 17:50 - Zduńska Wola 18:11 - Łódź Fabryczna 19:23

-> W dniach 5 oraz 12 luty
Poznań Główny 13:17 - Sieradz 15:48 - Zduńska Wola 15:59 - Łódź Fabryczna 17:17

Powrót

-> Do 31.I w piątek i niedzielę oraz 23.XII oprócz 25.XII

Łódź Fabryczna 20:22 - Zduńska Wola 21:40 - Sieradz 21:50 - Poznań Główny 0:04

-> Od 5.II w piątek i niedzielę

Łódź Fabryczna 18:02 - Zduńska Wola 19:10 - Sieradz 19:21 - Poznań 21:36

Rozmowa z Panią Beatą Wagner - Starszym Specjalistą Wydziału Promocji i Marketingu spółki Koleje Wielkopolskie na temat nowego połączenia.

 Skąd pomysł na kursowanie takowego pociągu?

Od momentu kiedy pierwsze połączenia Kolei Wielkopolskich pojawiły się na mapie województwa, w naszych planach było sukcesywne uruchamianie pociągów na kolejnych odcinkach. W nowym rozkładzie będziemy obsługiwać już 15 linii a siatka połączeń coraz szczelniej będzie wypełniać mapę Wielkopolski. Coraz śmielej wyruszamy też poza granicę województwa. Poza nową trasą do Milicza, Łódź to największy hit tej edycji rozkładu jazdy. Nowe połączenia to nie tylko rozwój naszej spółki, ale przede wszystkim więcej możliwości wyboru dla podróżnych. Dzięki dobrej współpracy Samorządów możemy połączyć dwa ciekawe miasta wojewódzkie i promować turystykę kolejową. Trzeba też zaznaczyć, że będzie to jedyne bezpośrednie połączenie z Poznania do Łodzi Fabrycznej.

Ceny biletów na to połączenie.

Bilet normalny na przejazd do Łodzi kosztuje 35 zł, uczniowie zapłacą 22,05zł, a studenci 17,15zł. Jeśli podróż planujemy z rodziną lub znajomymi, warto skorzystać z oferty Ty i Raz Dwa, Trzy. Wtedy każdy kolejny bilet kupimy o 30% taniej! Co ważne dla podróżnych, w pociągach Kolei Wielkopolskich będą honorowane bilety jednorazowe i okresowe Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Polregio.

Jakim taborem będzie obsługiwane to połączenie?

Na trasie do Łodzi pojawią się nasze elektryczne zespoły trakcyjne - w zależności od ich dostępności będą to pojazdy typu EN76 lub zmodernizowane pojazdy typu EN57. Obecne potoki podróżnych nie dają argumentów, aby wprowadzać na tej linii pięcioczłonowe pojazdy typu 48WE. Wszystkie nasze pojazdy są gwarantem bezpiecznej i komfortowej podróży. 

Czy są plany, aby z weekendowego w przyszłości to połączenie stało się codzienne?

Na początek pociągi pojadą w piątki i niedziele, co oznacza idealny układ na weekendową wizytę. Nie wykluczamy, że wraz z kolejnymi edycjami rozkładu jazdy będziemy zwiększali liczbę połączeń na tej linii. Będziemy bacznie obserwować zainteresowanie podróżnych oraz słuchać ich opinii. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko zależy od naszych chęci i możliwości, musimy brać pod uwagę liczne prace inwestycyjne trwające w województwie łódzkim. Ponadto ostateczna decyzja należy zawsze do Organizatora przewozów, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Dlaczego w zakresie postojów pominięto stację Opatówek, która obsługiwać by mogła całą Gminę Opatówek? Czy są szanse na utworzenie postoju na tej stacji?

Ze względu na długość tej linii, a co za tym idzie czas przejazdu, zdecydowaliśmy się uruchomić pociągi przyspieszone, które nie zatrzymują się na wszystkich stacjach. Ma to swoje odzwierciedlenie m.in. w zapewnieniu optymalnego komfortu podróży. Jest to nasz debiut na tym odcinku, dlatego planujemy na bieżąco analizować napływające wnioski, co pozwoli na jeszcze lepsze dostosowanie oferty do zapotrzebowania pasażerów, w tym ewentualne zmiany w postojach. 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

stat4u