Przyszła zima, pojawił się problem

Jest zima, więc musi być zimno”-tym cytatem Stanisław Bareja, w filmu „Miś” ironizował na temat wiecznych kłopotów związane z zimą w czasach PRL-u. Niestety jak się okazuje, mimo upływu czasu mentalność i niemoc znana z czasów głębokiego socjalizmu nadal ma się dobrze.

Wątpliwą przyjemność przekonania się o tym mieli w ostatnich dniach pasażerowie korzystający z usług kolei za pośrednictwem stacji Zduńska Wola oraz kilku mniejszych przystanków zlokalizowanych między Zduńską Wolą a Sieradzem. Firma odpowiedzialna za zimowe utrzymanie peronów przez blisko 36 godzin nie zdołała sobie poradzić z usunięciem skutków, wcale nie tak wielkich opadów śniegu.

Śnieg spadł, reakcji brak

Między środą – 17 stycznia, a piątkowym porankiem – 19 stycznia region nawiedziły dość intensywne opady śniegu. Jednakże nie były one dramatycznie duże. W regionie spadło od 10 do 15 cm białego puchu. Z pewnością aura ucieszyła najmłodszych, jednak dla podróżnych nie była to najlepsza wiadomość, szczególnie tych korzystających z dworca w Zduńskiej Woli.
Mimo ustania opadów w piątkowe przedpołudnie perony pozostały nieodśnieżone i nieposypane aż do poniedziałku. Jednakże poniedziałkowe odśnieżanie jakie przeprowadziła firma za to odpowiedzialna należy określić dalece niewystarczającym. Pracownicy firmy odśnieżającej ograniczyli się jedynie do odśnieżenia peronów II i III na długości około 50-60 m. oraz posypania piaskiem odśnieżonego fragmentu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że planowa długość składów dalekobieżnych, zatrzymujących się na zduńskowolskim dworcu to 150 m. Tym bardziej niezrozumiałe jest zachowanie pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie zimowe peronów. Jednocześnie w ogóle nie podjęto żadnych czynności, aby pasażerowie mogli korzystać z peronów I i IV, a paradoksalnie w poniedziałek 22 stycznia w godzinach popołudniowych wyjazdy składów w kierunku Łodzi odbywały się właśnie z peronu I.

Problem nieodśnieżonych przez kilka dni peronów nie dotyczył jednak tylko Zduńskiej Woli. Jak informowali nasi czytelnicy podobna sytuacja miała miejsce na przystankach Męcka Wola, Sieradz Męka i Sieradz Warta, gdzie również pracownicy firmy odśnieżającej pojawili się dopiero w poniedziałek, aby jak to określił jeden z czytelników „pracownicy nie odśnieżyli peronów, a jedynie ręką „siali” piasek i sól”. W przypadku przystanku Sieradz Warta dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzało niebezpieczne zejście z peronu I, które od dłuższego czasu jest niebezpieczne, a nieodśnieżone stało się jeszcze bardziej groźne, szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi.

Peron II został posypany i odśnieżony dopiero w poniedziałek, jedynie na odcinku kilkudziesięciu metrów                     foto: K. Gułajewski

Także peron III nie został w pełni przygotowany do obsługi podróżnych, natomiast peron IV pozostał nieodśnieżony     foto: K. Gułajewski

Peron I został odśnieżony i posypany jedynie w obrębie przejścia, tym czasem w poniedziałek część połączeń w kierunku Łodzi wyprawiana była właśnie z tego peronu.                                                                                                                                                            foto: K. Gułajewski

Sytuacja nie powinna się zdarzyć

Na prośbę czytelników oraz po naocznym zapoznaniu się z sytuacją podjęliśmy interwencję u zarządcy infrastruktury. W nadesłanej do redakcji ZWK informacji, Pan Karol Jakubowski – z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych S.A. Wyraził zaskoczenie taką sytuacją, która w jego ocenie nie powinna mieć miejsca. Poinformował również, że natychmiast podjęte zostały działania dyscyplinujące wykonawcę (firmę Centrum Usługa) w celu zapobieżenia w przyszłości podobnym przypadkom.

O przypadkach nieodśnieżonych peronów można informować zarządcę infrastruktury, korzystając ze strony: https://www.plk-sa.pl/sytuacja-zimowa/

 

Dodaj komentarz

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

stat4u