Odpowiedzi Urzędów Marszałkowskich w sprawie pociągów Łódź - Wrocław

10 września portal Zduńskowolskie Wieści Kolejowe wystosował list do Marszałków Województw Łódzkiego, Wielkopolskiego oraz Dolnośląskiego w sprawie likwidacji od grudnia 2020 r pociągów REGIO kursujących w relacji Łódź Kaliska – Wrocław Główny – Łódź Kaliska.  Przedstawiamy Wam stanowiska Urzędów Marszałkowskich.

 Przypomnijmy, że dwie pary pociągów kursujących w tej relacji od rozkładu jazdy 2020/21 mają zostać zastąpione pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z Łodzi do Ostrowa Wielkopolskiego. W naszej opinii takie podejście do kwestii dostępności połączeń jest błędne i nie znajduje uzasadnienia. W związku z powyższym zwróciliśmy się do Panów Marszałków z wnioskiem o zapoznanie się ze sprawą i interwencję.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Połączenia regionalne organizowane przez Województwa zapewniają przede wszystkim zaspokojenie podstawowych potrzeb społecznych związanych z zapewnieniem dojazdów i powrotów do/z szkół, uczelni i pracy w godzinach szczytów przewozowych. Na przedmiotowej linii dojazd / odwozy po stronie Województwa Łódzkiego zapewniane są przede wszystkim na odcinku Łódź - Sieradz i w uzgodnieniu z Województwem Wielkopolskim na odcinku Sieradz - Kalisz- Ostrów Wielkopolski.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Połączenia regionalne organizowane przez Województwa zapewniają przede wszystkim zaspokojenie podstawowych potrzeb społecznych związanych z zapewnieniem dojazdów i powrotów do/z szkół, uczelni i pracy. Połączenia te realizowane są poprzez pociągi w relacji Poznań Główny – Kalisz, Poznań Główny – Łódź Kaliska, czy Poznań – Ostrów Wielkopolski. W trakcie spotkań dotyczących  realizacji połączeń na styku z Województwem Łódzkim, zdecydowano o realizacji połączeń przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną.. Dla poprawy oferty przewozowej na wniosek Województwa Wielkopolskiego uruchomione zostanie również połączenie Poznań Główny – Łódź Fabryczna z terminem kursowania w piątki i niedziele realizowane przez spółkę Koleje Wielkopolskie.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Obecne relacje wybranych pociągów wykraczających poza obszar województwa, np. Łódź Kaliska - Wrocław Główny wynikają z wzajemnych uzgodnień wszystkich trzech organizatorów, jednakże zgodnie z właściwością terytorialną proponowanych zmian, to Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego powinny być adresatami przedmiotowych uwag.

Z punktu widzenia organizacji na terenie Dolnego Śląska, z całą stanowczością można potwierdzić, iż najczęściej łączenie pociągów w dłuższe relacje podnosi ich atrakcyjność dla Podróżnych, a co za tym idzie – poprawia rentowność. Dodatkowo w przypadku obsługi relacji bezpośredniej, dużo łatwiej jest utrzymać powiązania pomiędzy nimi, nawet w przypadku prowadzenia prac utrzymaniowych i modernizacyjnych infrastruktury, które wymagają wstrzymania ruchu kolejowego i uruchamiania zastępczej komunikacji autobusowej. Jak pokazują doświadczenia na naszym terenie, z powodu licznych zamknięć realizowanych przez zarządców infrastruktury na wielu liniach jednocześnie, w przypadku połączeń z przesiadką, nie zawsze jest możliwe zachowanie odpowiednich skomunikowań przez całość obowiązywania rocznego rozkładu jazdy.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u