Znaleziony rozkład jazdy z 1903r na remontowanym dworcu w Zduńskiej Woli

Podczas remontu dworca kolejowego w Zduńskiej Woli znaleziono rozkład jazdy z 1903 r. oraz dziennik dyżurnego ruchu. Dokumenty sprzed ponad stu lat trafiły wczoraj (21 lipca) do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

 - Z przyjemnością informujemy, że dzisiaj muzeum wzbogaciło się w bardzo ciekawe i cenne dokumenty. Ciekawostka jest to, że zostały przypadkowo odkryte przez pracowników rewitalizujących dworzec a przekazane zostały przez pana Arkadiusza Basia właściciela firmy remontowej. Znaleziono je pomiędzy deskami drewnianego stropu, a więc ktoś musiał je specjalnie ukryć. Nie wiadomo jednak dlaczego i kiedy to się stało - informuje Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Dokumenty, które odnaleziono to: rozkład jazdy kolei warszawsko-kaliskiej z 1903 roku na odcinku Łódź-Kalisz, z podanymi czasami przejazdu (Przejazd z Kalisza do Łodzi trwał 1 godzinę 43 minuty) oraz dziennik dyżurnego ruchu, w którym skrupulatnie zanotowano jakie typy lokomotyw przejeżdżały przez stację, numery składów pociągów towarowo-osobowych oraz numery ekspedycji towarowych, jak informuje muzeum.

- To niezwykłe znalezisko wzbogaci naszą kolekcję, ale też może okazać się nie lada gratką dla wszystkich miłośników i badaczy historii kolejnictwa w Polsce - uważają historycy.

Muzeum otrzymało znalezisko dzięki dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Miasta Krystyny Bąk, która jako pierwsza dowiedziała się o znalezisku i od razu poinformowała o nim muzeum, kontaktując placówkę ze znalazcą.

Budynek dworca powstał w 1902 r. podczas budowy linii kolei Warszawsko-Kaliskiej, która poprzez węzeł warszawski z jednej strony i Stację Graniczną w Skalmierzycach, połączyła Imperium Rosyjskie z Europą Zachodnią.

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u