Interwencja portalu ws. wydłużenia pociągów REGIO do Zduńskiej Woli

24 maja portal Zduńskowolskie Wieści Kolejowe wystosował list do Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Grzegorza Schreibera w sprawie wydłużenia do Zduńskiej Woli lub Łodzi pociągów REGIO relacji Częstochowa - Chorzew Siemkowice zaplanowanych w rozkładzie jazdy pociągów 2024/25.  O poparcie zostały poproszę także lokalne władze.

 TREŚĆ LISTU

Szanowny Panie Marszałku,

Z ogromną radością przyjęliśmy informację o porozumieniu między Marszałkami Województw Łódzkiego oraz Śląskiego w sprawie odbudowania peronów na linii 146 (Chorzew Siemkowice – Częstochowa), jak również przywrócenia pociągów na trasie Zduńska Wola – Chorzew Siemkowice - Częstochowa.

Według projektu rozkładu jazdy, po 12 latach przerwy w grudniu 2024 mają powrócić pociągi osobowe na linię kolejową 131 oraz 146. Wtedy też Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma uruchomić dwie pary pociągów z Łodzi do Częstochowy przez Zduńską Wolę. Dodatkowo spółka Polregio ma uruchomić 5 par pociągów na odcinku Chorzew Siemkowice – Częstochowa.

W Naszej opinii ogólne założenia dotyczące odcinka Częstochowa - Chorzew Siemkowice są jak nabardziej trafne. Natomiast niepokój budzi zaproponowana oferta dla odcinka Chorzew Siemkowice-Zduńska Wola. Zaproponowana oferta w ilości dwóch par jest nader skromna i z pewnością nie przyczyni się do ponownego zainteresowania lokalnych społeczności przewozami kolejowymi. Także godziny jakie przewidziano w projekcie nie są atrakcyjne i nie zaspakajają potrzeb w zakresie transportu. W naszej ocenie wybrane pociągi Polregio, które obecnie zaplanowane są w relacji Częstochowa - Chorzew Siemkowice powinny kursować, podobnie jak Łódzka Kolej Aglomeracyjna w wydłużonej relacji Łódź – Częstochowa, a jeżeli nie będzie to możliwe, to  w relacji Zduńska Wola – Częstochowa. Dzięki temu mieszkańcy Powiatów Łaskiego (stacje Kozuby, Siedlce Łaskie, Chociw Łaski), Powiatu Bełchatowskiego (Rusiec Łódzki) czy Powiatu Pajęczańskiego (Chorzew Siemkowice, Biała Pajęczańska) uzyskaliby dogodniejszy dojazd do pracy, szkół czy uczelni w Zduńskiej Woli i Łodzi. W projekcie rozkładu jazdy niestety brakuje połączeń, dzięki którym byłaby możliwość dojazdu na godzinę 7-8 do Zduńskiej Woli. Dodatkowo nawet jeżeli pociągi kursowałyby jedynie  stacji Zduńska Wola, to dla podróżnych udających się dalej byłaby to też wystarczająco atrakcyjna oferta. Na stacji Zduńska Wola istnieje bowiem możliwość skomunikowania połączeń z Częstochowy z licznymi pociągami osobowymi, przyspieszonymi i pospiesznymi w kierunku Łodzi, Sieradza, Kalisza, Poznania, Wrocławia Białegostoku czy Warszawy. Tym samym wydłużenie pociągów ze stacji Chorzew Siemkowice mogłoby wpłynąć pozytywnie na frekwencję notowaną w pociągach, a także zwiększyć dostęp do kolei dla Gmin położonych wzdłuż stacji na linii kolejowej nr. 131.

Tym samym zwracamy się z prośbą do Pana Marszałka o przeanalizowanie możliwości wydłużenia wybranych pociągów Polregio zaplanowanych w relacji Częstochowa – Chorzew Siemkowice, do stacji Zduńska Wola bądź Łódź w rozkładzie 2024/25. Jest to niezwykle istotne z uwagi na powrót połączeń po tylu latach przerwy.

 

 

 

 

Komentarze   

0 #1 Zdw 2024-06-02 09:47
Brawo! Oby Marszałek pozytywnie rozpatrzyl to pismo
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u