Powstanie linia kolejowa z Wielunia do Chorzewa Siemkowic?

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber przedstawił 20 sierpnia szczegóły realizacji trzech projektów kolejowych w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus w województwie łódzkim. Planowana jest budowa nowej linii kolejowej z Wielunia do Chorzewa Siemkowic, modernizacja wraz z elektryfikacją linii z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa oraz elektryfikacja linii z Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska Kaminnej.

 Podczas konferencji, która odbyła się na wiadukcie kolejowym w Bełchatowie, podpisane zostały listy intencyjne z przedstawicielami samorządów Bełchatowa, Kleszczowa i Wielunia w sprawie modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej z Piotrkowa do Bełchatowa z przedłużeniem do Bogumiłowa w gminie Kleszczów oraz budowy łącznika linii kolejowej nr 181 z Wielunia z linią nr 131 w miejscowości Chorzew Siemkowice.

Szczególnie ważnym projektem z punktu widzenia Zduńskiej Woli będzie projekt budowy linii z Wielunia do Chorzewa Siemkowic. Dzięki tej linii samorząd uruchomi bezpośrednie pociągi osobowe pomiędzy Wieluniem a Łodzią przez stację Chorzew Siemkowice, Zduńska Wola Karsznice. Jeżeli projekt przejdzie pomyślnie weryfikacje i zostanie ukończony, to rozkład musiałby zawierać minimum czterny pary połączeń na trasie Wieluń - Łódź.

Wstępnie na trasie pomiędzy Wieluniem, a Chorzewem Siemkowicami są planowane następujące przystanki kolejowe:

- Ruda k. Wielunia,

- Wierzchlas,

- Drobnice,

- Siemkowice

Jako gmina mielibyśmy partycypować w kosztach doinwestowania i utrzymania infrastruktury pasażerskiej i ewentualnie sfinansować jeden zestaw połączeń między Wieluniem a Łodzią. Wyraziliśmy dużą aprobatę dla tego pomysłu. Złożyliśmy deklarację, że jesteśmy w stanie ponieść koszty rzędu 2-2,5 mln zł w warstwie inwestycyjnej, aby móc zapewnić mieszkańcom nie tylko Wielunia, ale całego regionu, kolejową łączność z Łodzią, co byłoby też impulsem rozwojowym – przekonuje burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Projekty z Łódzkiego zgłaszane do programu Kolej Plus:

1. „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko Kamienna” - przygotowanie studium projektowo-technicznego obejmującego m.in. dokumentację projektową wraz z decyzjami administracyjnymi.

Długość modernizowanej linii: ok. 88 km

Planowany okres realizacji Projektu: 2021 – 2024

2.  „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa” – przygotowanie studium projektowo-technicznego obejmującego m.in. dokumentację projektową wraz z decyzjami administracyjnymi i realizacja robót.

Długość modernizowanej linii: ok. 34,3 km

Długość budowanej linii: ok. 7,2 km

Planowany okres realizacji Projektu: 2021 – 2028

3. „Budowa linii łączącej linię kolejową nr 131 (Chorzew Siemkowice) z linią kolejową nr 181 (Wieluń)” – przygotowanie studium projektowo-technicznego obejmującego m.in. dokumentację projektową wraz z decyzjami administracyjnymi i realizacja robót.

Długość budowanej linii: ok. 30 km

Planowany okres realizacji Projektu: 2021 – 2028

Ogłoszony przez PKP PLK nabór składa się z dwóch etapów. W pierwszym – przez okres 90 dni – przyjmowane będą od jednostek samorządu terytorialnego zgłoszenia projektu i pomysły inwestycyjne. Następnie zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do etapu drugiego. W etapie drugim samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Możliwości powrotu i rozwoju kolejowych połączeń zapewnia dofinansowanie ze środków Programu, które wynosi 85%, pozostałe 15% stanowić będą środki własne samorządów. Budżet Kolej Plus wynosi 5,6 mld zł, co przy 15% udziale samorządów daje możliwość zrealizowania inwestycji  o wartości 6,6 mld zł. Zadania realizowane w ramach Programu mogą obejmować opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej  lub opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej wraz  z realizacją robót.

Dodaj komentarz

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u