Z Wielunia i Wieruszowa koleją do Wrocławia coraz bliżej

Na swoim profilu w mediach społecznościowych poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Rychlik pisze o wyczekiwanej od lat modernizacji linii kolejowej nr 181. Według posła wszystko wskazuje na to, że jej przebudowa na odcinku Kępno-Oleśnica za kwotę niemal 200 mln zł jest w bliskim zasięgu.

 - Dzięki tej przebudowie będzie możliwość połączenia Wielunia, Wieruszowa i Częstochowy z Wrocławiem – zaznacza poseł Rychlik.

Szansa na modernizację linii Oleśnica - Syców - Kępno - Wieruszów - Wieluń pojawiła się dzięki Rządowemu programowi "Kolej Plus". O powrót wielu składów pasażerskich na linie kolejową nr 181 i połączenie m.in. Wieruszowa z Wrocławiem stara się od wielu lat burmistrz miasta Rafał Przybył. - Naprawdę nikt nie widzi tego, że mamy po prostu setki, a jeśli popatrzymy jeszcze na Wieluń i inne sąsiednie gminy, to tysiące mieszkańców, którzy jeżdżą do ośrodka akademickiego, czyli do Wrocławia. Jeśli nie widzi się sensu przywrócenia połączeń kolejowych, to naprawdę nie chcę tego oceniać – dodaje Rafał Przybył.

Okazuje się, że mniej popularne połączenia kolejowe np. ze Szczecinem, Przemyślem lub Poznaniem, są w Wieluniu dostępne, ale z Wrocławiem i Łodzią, już nie. W poście na Facebooku parlamentarzysty czytamy, że na początku tygodnia w siedzibie Polskich Linii Kolejowych odbyło się spotkanie w sprawie linii nr 181 z prezesem Ireneuszem Merchlem, wiceministrem infrastruktury Andrzejem Bittelem oraz posłem z Wrocławia Pawłem Hreniakiem. W opinii posła Pawła Rychlika, spotkanie daje duże nadzieje na to, że studenci z Wielunia i Wieruszowa na zajęcia będą mogli jechać bezpośrednim pociągiem.

Podczas spotkania w Polskich Liniach Kolejowych rozmawiano także o połączeniu ze stolicą województwa - Łodzią. W ramach wspomnianego programu "KolejPlus", połączenie Wieluń - Siemkowice, a dalej Łódź to także priorytet dla zarządu województwa łódzkiego. - To rządowy projekt, który będzie wielką szansą dla regionu - tłumaczy marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

W opinii posła Pawła Rychlika pierwsze kroki w sprawie modernizacji linii nr 181 zrealizowane będą do 2023 roku. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku, a jego wartość to ponad 6,5 mld zł.

źródło: Radio Łódź

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

stat4u