Z Wielunia i Wieruszowa koleją do Wrocławia coraz bliżej

Na swoim profilu w mediach społecznościowych poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Rychlik pisze o wyczekiwanej od lat modernizacji linii kolejowej nr 181. Według posła wszystko wskazuje na to, że jej przebudowa na odcinku Kępno-Oleśnica za kwotę niemal 200 mln zł jest w bliskim zasięgu.

 - Dzięki tej przebudowie będzie możliwość połączenia Wielunia, Wieruszowa i Częstochowy z Wrocławiem – zaznacza poseł Rychlik.

Szansa na modernizację linii Oleśnica - Syców - Kępno - Wieruszów - Wieluń pojawiła się dzięki Rządowemu programowi "Kolej Plus". O powrót wielu składów pasażerskich na linie kolejową nr 181 i połączenie m.in. Wieruszowa z Wrocławiem stara się od wielu lat burmistrz miasta Rafał Przybył. - Naprawdę nikt nie widzi tego, że mamy po prostu setki, a jeśli popatrzymy jeszcze na Wieluń i inne sąsiednie gminy, to tysiące mieszkańców, którzy jeżdżą do ośrodka akademickiego, czyli do Wrocławia. Jeśli nie widzi się sensu przywrócenia połączeń kolejowych, to naprawdę nie chcę tego oceniać – dodaje Rafał Przybył.

Okazuje się, że mniej popularne połączenia kolejowe np. ze Szczecinem, Przemyślem lub Poznaniem, są w Wieluniu dostępne, ale z Wrocławiem i Łodzią, już nie. W poście na Facebooku parlamentarzysty czytamy, że na początku tygodnia w siedzibie Polskich Linii Kolejowych odbyło się spotkanie w sprawie linii nr 181 z prezesem Ireneuszem Merchlem, wiceministrem infrastruktury Andrzejem Bittelem oraz posłem z Wrocławia Pawłem Hreniakiem. W opinii posła Pawła Rychlika, spotkanie daje duże nadzieje na to, że studenci z Wielunia i Wieruszowa na zajęcia będą mogli jechać bezpośrednim pociągiem.

Podczas spotkania w Polskich Liniach Kolejowych rozmawiano także o połączeniu ze stolicą województwa - Łodzią. W ramach wspomnianego programu "KolejPlus", połączenie Wieluń - Siemkowice, a dalej Łódź to także priorytet dla zarządu województwa łódzkiego. - To rządowy projekt, który będzie wielką szansą dla regionu - tłumaczy marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

W opinii posła Pawła Rychlika pierwsze kroki w sprawie modernizacji linii nr 181 zrealizowane będą do 2023 roku. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku, a jego wartość to ponad 6,5 mld zł.

źródło: Radio Łódź

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u