Zduńskowolanka na drodze "za nastawnik"

Zduńskowolanka, Karolina Lewandowska - przyszła maszynistka PKP Intercity. O zawodzie maszynisty,  reakcjach otoczenia i samolotach F-16 w specjalnym wywiadzie dla Naszego portalu.

 - Jak myślisz, czy zawód maszynisty jest nadal stereotypowo uznawany za pracę dla mężczyzn, czy coś w tym postrzeganiu już się zmienia?

- Dostrzegam, że powoli już odchodzi się od postrzegania zawodu maszynisty jako typowego dla mężczyzn. Coraz więcej kobiet prowadzi pociągi, nie tylko osobowe. Największe uznanie mam dla Pań, które są maszynistkami w pociągach towarowych, bo tam trzeba wykazać się nieprzeciętnymi umiejętnościami prowadzenia ciężkich składów. W PKP Intercity również stoją przed nami duże wyzwania, przede wszystkim związane z odpowiedzialnością. Podróżni przecież zawierzają nam swoje życie, a naszym zadaniem jest dowieźć ich szczęśliwie do celu. 

Kobiety są silne i potrafią sprostać wszelkim wymaganiom i wyzwaniom. Podejmują się prac w zawodach dotąd zarezerwowanych dla mężczyzn. W nich się sprawdzają i te prace sobie chwalą. Liczę, że wkrótce następne panie dołączą do mnie i naszego kolejowego kobiecego teamu. 

- Jak otoczenie reaguje na to kim jesteś? 

- Niektórzy są zdziwieni, ponieważ szkołę skończyłam w zupełnie innym kierunku. Tata był bardzo zaskoczony jaką wybrałam zawodową drogę, ale wspiera mnie w tej decyzji. Jest dumny i gdy mam jakiś problem czy wątpliwości doradza i stara się wszystko wytłumaczyć. Mogę też liczyć na kolegów z kursu maszynistów, a także na innych kolegów z mojej łódzkiej sekcji. Również rodzina i przyjaciele mnie wspierają, bo wiedzą jaka to ciężka praca.

- Zawód maszynisty był tym wymarzonym od dzieciństwa?

- Miałam w życiu kilka epizodów związanych z koleją, np. gdy byłam mała tata zabierał mnie do pracy, by pokazać lokomotywy i jak wygląda jego praca. Kiedy miałam 5 lat zrobiono mi zdjęcie w Gdyni z lokomotywą EP07-389. Po 24 latach miałam okazję spotkać tą samą lokomotywę na Grochowie, już jako pomocnik maszynisty. 

Nigdy nie myślałam o tym, by zostać maszynistą. Swoją przyszłość wiązałam z lotnictwem lub wojskiem, w związku z tym ukończyłam Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, zwaną „Szkołą Orląt”, o specjalizacji Bezpieczeństwo i ochrona lotnisk. Jednak los postawił na swoim i skierował na kolej. W mojej rodzinie ten zawód wykonywany jest z dziada pradziada. Dziś kolej na mnie.

- Los zdecydował, ale czy w takim razie jest to dla Ciebie praca, która sprawia przyjemność i przynosi satysfakcję?

Oczywiście. W pracy, którą się lubi nawet nie dostrzega się jej pewnych uciążliwości czy minusów.

- Bycie maszynistką oznacza więc konieczność zaakceptowania pewnych uciążliwości? Jakich na przykład?

Często nie mogę uczestniczyć w spotkaniach rodzinnych czy być na grillu u znajomych lub na urodzinach u koleżanki. Wigilia, Boże Narodzenie czy Wielkanoc – w takie dni chce się spędzić z rodziną, usiąść przy wspólnym stole …, a trzeba ruszać na szlak. 

- Jaką masz radę dla naszych czytelników, co mają robić, jak działać, aby urzeczywistniać swoje plany?

- Przede wszystkim nigdy się nie poddawać. Tą zasadą kieruję się w życiu i wszystkim ją polecam. Nie zawsze uda się od razu osiągnąć zamierzony cel - na to potrzeba czasu. Ale wystarczy wierzyć, że wszystko się powiedzie i się nie poddawać. Bo nie znane są niespodzianki, jakie szykuje życie. Mnie podrzuciło tę kolejową i mimo że nie była tą której oczekiwałam, dziś wiem, że była najlepszą.

- Jaka jest Twoja definicja szczęścia?

Rodzina, przyjaciele i pasja, a w moim przypadku ta podniebna. 

- Zdradź więc nam co łączy Cię z samolotami F-16? 

- Nie wyobrażam sobie życia bez samolotów. Jestem stęskniona za F-16, które stacjonują w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a w wyniku remontu lotniska zostały przebazowane. Uwielbiam dźwięk silnika samolotu, podobnie jak rozruchu lokomotywy EP07. 

Z pasji do samolotów poszłam do „Szkoły Orląt” w Dęblinie. Uczestniczę w pokazach lotniczych i tą fascynacją do „żelaznych ptaków” zaraziłam również ojca. 

- Jesteś obecnie pomocnikiem maszynisty, jaka czeka Cię jeszcze droga do stania się maszynistą?

- Po zdaniu egzaminu na pomocnika mam do wyjeżdżenia pod nadzorem instruktora 1200 godzin, w tym trakcją spalinową i elektryczną. Czeka mnie też ciężka nauka, która pozwoli mi - mam nadzieję - zdać pozytywnie egzamin na świadectwo maszynisty.

- Co czujesz zasiadając za nastawnikiem? 

- Świat za przedniej szyby wygląda zupełnie inaczej niż z miejsca pasażera. Za nastawnikiem czuje się jak prawie pilot F-16. Znalazłam swoje zawodowe miejsce i czuję satysfakcję, że jestem jedną z tych nielicznych kobiet, które mogą zasiąść w kabinie maszynisty po tej prawej stronie. 

Życzę Wszystkim kolegom i koleżankom maszynistom tyle samo szczęśliwych powrotów co wyjazdów, tak jak życzy się pilotom „tylu lądowań co startów”. 

Pozdrowienia dla czytelników portalu Zduńskowolskie Wieści Kolejowe :)

 

 

_______
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować PKP Intercity, a w szczególności Pani rzecznik Agnieszce Serbeńskiej za przeprowadzenie rozmowy,, a także Karolinie Lewandowskiej za chęć udzielenia wywiadu dla Naszego portalu

 

 

 

 

Komentarze   

+1 #1 Cargo 2018-11-21 11:34
Brawo! Podziwiam Cię! ;)

You have no rights to post comments

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

stat4u