Jesteś tutaj: Start
W sobotę 13 lipca przez Zduńską Wolę przejedzie organizowany przez Turystykę Kolejową Turkol pociąg RETRO. Parowóz Pt47 z historycznymi wagonami pasażerskimi pojawi się w Naszym mieście z pociągiem Włókniarz relacji Kalisz – Łódź Kaliska. Zostanie uruchomiony także pociąg Semafor relacji Zduńska Wola – Łask – Zduńska Wola, a to wszystko w ramach kilkudniowego projektu „Mazury”.
Według orientacyjnego rozkładu jazdy pociąg Włókniarz przyjedzie o godzinie 15:40 do Zduńskiej Woli. O godzinie 15:55 odjedzie jako pociąg Włókniarz / Semafor do Łasku. Pociąg dotrze do stacji Łask o godzinie 16:09, by po 5 minutach odjechać dalej w kierunku Pabianic. Dla osób korzystających z pociągu Semafor zostanie podstawiony zabytkowy Autosan H9-21, którym o 16:20 udadzą się w drogę powrotną do Zduńskiej Woli.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom pociąg Semafor nie pojedzie do Karsznic.
- Ze względu na zabytkowy charakter parowozów i ich awaryjność w ostatnim czasie podjęta została decyzja o skróceniu czasu przejazdu i liczby kilometrów, jakie zostaną pokonane przez parowóz w ramach przejazdów pociągów specjalnych na MAZURY w dniach 13-17 lipca.
Aby nie odwoływać całkowicie oferty SEMAFOR została ona zmodyfikowana do trasy Zduńska Wola - Łask z założeniem przejazdu na trasie powrotnej klimatycznym autobusem AUTOSAN H9-21. Jest to rozwiązanie gwarantujące zmniejszenie liczby kilometrów w projekcie, a także dające możliwość skorzystania z przejazdu mieszkańcom regionu. – tłumaczy Patryk Skopiec z Turystyki Kolejowej Turkol.
Cena biletu tam i z powrotem dla pociągu Semafor, którym mogą być najbardziej zainteresowani mieszkańcy regionu są droższe w stosunku do roku poprzedniego: 39 zł za bilet normalny, 29 zł za bilet ulgowy (dzieci do lat 18), dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie (w klasie 2).
Pociągi te to część pięciodniowego pakietu przejazdów organizowanego pod nazwą Mazury 2019. Turkol planuje wykorzystanie czynnego parowozu do realizacji projektu Mazury. Pociąg na wszystkich odcinkach zestawiony będzie z historycznego pasażerskiego taboru kolejowego 1 i 2 klasy wraz z kultowym wagonem restauracyjnym WARS. Ze względu na zabytkowy charakter parowozu i dbałość o stan blisko 70-letniej maszyny przyjęto, że w ramach projektu MAZURY 2019 tylko wybrane pociągi będą prowadzone samodzielnie parowozem. Część z przejazdów, zwłaszcza na trudniejszych odcinkach będzie prowadzona parowozem i wspierającą lokomotywą spalinową. W sytuacji trakcji podwójnej parowóz będzie lokomotywą prowadzącą, a lokomotywa spalinowa będzie doczepiona na końcu składu.
Orientacyjny rozkład jazdy pociągów przejeżdżających przez Zduńską Wolę:
Włókniarz 13 lipca 2019 |
Przyjazd |
Odjazd |
Kalisz /SM42 |
|
13:56 |
Opatówek /Pt47+SM42 |
14:10 |
14:32 |
Sieradz |
15:16 |
15:21 |
Zduńska Wola |
15:40 |
15:55 |
Łask |
16:09 |
16:14 |
Pabianice |
16:33 |
16:48 |
Łódź Chojny |
17:11 |
17:35 |
Łódź Kaliska |
17:44 |
|
Semafor 13 lipca 2019 |
Przyjazd |
Odjazd |
Zduńska Wola /Pt47+SM42 |
|
15:55 |
Łask /H9-21 |
16:09 |
16:20 |
Zduńska Wola |
16:45 |
|
Pociągi w ramach projektu Mazury 2019
Dzień 1 13 lipiec 2019 (sobota) |
PROSNA |
Wolsztyn - Poznań Starołęka - Jarocin - Nowe Skalmierzyce - Kalisz |
KOLEJARZ |
Nowe Skalmierzyce - Kalisz - Opatówek - Kalisz - Nowe Skalmierzyce |
WŁÓKNIARZ |
Kalisz - Opatówek -Sieradz - Zduńska Wola - Łask - Pabianice - Łódź Chojny - Łódź Kaliska |
SEMAFOR |
Zduńska Wola - Łask - Zduńska Wola |
TKACZ |
Łódź Kaliska - Zgierz - Łódź Kaliska |
TKACZKA |
Zgierz - Stryków -Zgierz |
Dzień 2 14 lipiec 2019 (niedziela) |
PIOTREK |
Łódź Kaliska - Łódź Widzew - Koluszki - Skierniewice - Koluszki - Łódź Widzew |
WOKULSKI |
Łódź Widzew - Koluszki - Rogów - Skierniewice |
SUBIEKT |
Skierniewice - Żyrardów - Warszawa Gdańska |
KORMORAN |
Warszawa Gdańska - Nasielsk - Ciechanów - Działdowo - Iława - Olsztyn Główny |
Dzień 3 15 lipiec 2019 (poniedziałek) |
SZKWAŁ |
Olsztyn Główny - Korsze - Giżycko - Korsze - Olsztyn Główny |
NIEGOCIN |
Giżycko - Wydminy - Ełk - Wydminy - Giżycko |
ORZYSZ |
Ełk - Orzysz - Ełk |
POGRANICZE |
Ełk - Prostki - Ełk |
Dzień 4 16 lipiec 2019 (wtorek) |
ŻAGIEL |
Olsztyn Główny - Czerwonka - Mrągowo - Czerwonka - Olsztyn Główny |
BARTOSZ |
Mrągowo - Czerwonka - Korsze - Bartoszyce - Korsze - Czerwonka - Mrągowo |
TARCZA |
Olsztyn Główny - Marcinkowo - Szczytno - Marcinkowo - Olsztyn Główny |
Dzień 5 17 lipiec 2019 (środa) |
WARMIA |
Olsztyn Główny - Iława - Jabłonowo Pomorskie - Mełno - Grudziądz - Chełmża - Toruń Główny |
KLIMEK |
Grudziądz - Kornatowo - Grudziądz |
KUJAWY |
Toruń Główny - Inowrocław - Gniezno - Poznań Główny |
Szczegóły dostępne na stronie organizatora: TURKOL
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.