91 lat od otwarcia magistrali w Karsznicach

1 marca 1933 roku otwarto uroczyście odcinek Karsznice - Inowrocław na kolejowej magistrali węglowej Śląsk - Porty. Było to zwieńczenie budowy trasy kolejowej do portu w Gdyni, trwającej od 1928 roku.

91 lat temu Karsznice przeżywały uroczystość otwarcia ostatniego, brakującego docinka magistrali węglowej. Trasa kolejowa miała już gotowe dwa odcinki: północny od Bydgoszczy do Gdyni oraz południowy od Katowic do Karsznic. 1 marca 1933 został oddany do użytku ostatni, środkowy odcinek magistrali węglowej z Herbów Nowych do Inowrocławia.

1 marca 1933 roku była środa. Z Karsznic Polskie Radio po raz pierwszy przeprowadziło relację radiową na żywo. Uroczystość odbyła się na stacji kolejowej Karsznice, a linię otwierał ówczesny minister komunikacji Michał Butkiewicz. Normalny ruch na całej długości magistrali odbywał się jednak dopiero od 1935 roku. Całą linię od Katowic do Gdyni uruchomiono 1 sierpnia 1935 roku.

Magistralę węglową rozpoczęto budować jako przedsięwzięcie finansowane z kasy państwa, ale kryzys ekonomiczny spowodował, że prace na pewien czas zarzucono. W końcu rząd udzielił koncesji dla Francusko – Polskiego Towarzystwa Kolejowego.

A zaczęło się w 1925 roku, gdy podjęto decyzję o budowie linii kolejowej, która połączyła Górny Śląsk z portem Gdynia. Natomiast 14 lutego 1928 roku w Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego z 7 lutego 1928 roku w sprawie budowy kolei Herby Nowe – Inowrocław. Upoważniło rząd „do budowy pierwszorzędnej normalnotorowej kolei użytku publicznego od stacji kolejowej Herby – przez Zduńską Wolę – Barłogi do stacji kolejowej Inowrocław, ogólnej długości około 255 km”.

Do budowy na odcinku Herby Nowe – Zduńska Wola Karsznice przystąpiono wiosną 1928 roku. Wraz z budową magistrali rozpoczęła się budowa osiedla dla kolejarzy. W Karsznicach, dawnym majątku należącym rodziny Wierzchlejskich, powstały bloki mieszkalne, domki dla kierownictwa, dom kultury, kościół. Wybudowano także parowozownię. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 11 listopada 1933 r.

Tak poświęcenie stacji węzłowej Karsznice relacjonowało „Echo Łódzkie” z 4 marca 1933 r.:

„Poświęcenie stacji węzłowej Karsznice przez J. E. ks. Biskupa dr. Tymienieckiego.

Zduńska Wola, 3 marca. W dniu 1 b. m. odbyła się na nowowzniesionej stacji kolejowej „Karsznice” pod Zd. Wolą niezwykła uroczystość. Otwarcie i przyjęcie od Francuskiego Towarzystwa linji kolejowej Herby – Gdynia. Początek uroczystości zapowiedziany był na godz. 11-tą. Już od godziny 9-ej rano niezliczone tłumy zaczęły przybywać na stację Karsznice. Magistrat Zd. Woli zamówił cztery autobusy, które nieustannie kursowały. W ruchu był również cały szereg innych samochodów i taksówek.

Około godziny 11-ej nadszedł od strony Zd. Woli pociąg ze specjalnemi wagonami, przywożąc gości. Przybyli m. in. minister komunikacji Butkiewicz, wiceminister Doleżal, wiceminister Koc, prezes Rady Nadzorczej. J E. ks. biskup Tymieniecki, gen. dywizji Osiński, wojewoda Hauke-Nowak, gen. brygady Kwaśniewski, ks. Stanisław Nowicki dyrektor akcji katolickiej, dyrektor departamentu Francuskiego, korespondenci pism zagranicznych i wiele innych wyższych urzędników Ministerstwa Komunikacji.

Po wyjściu z wagonów minister komunikacji wraz z przedstawicielem Francji przeszedł najpierw przed frontem kompanji honorowej, następnie powitał ministra wójt gminy Zduńska Wola p. Pilc chlebem i solą. W imieniu miasta Zduńskiej Woli p. Jakubowiakówna wręczyła bukiet kwiatów zaś dyrektorowi departamentu Francji wręczył bukiet kwiatów uczeń szkoły powszechnej Nr. 3 Chrzanowski wygłaszając przemówienie po francusku.

Następnie wszyscy udali się do olbrzymiej parowozowni, gdzie na specjalnym przygotowanym ołtarzu ks. Dąbrowski odprawił mszę świętą. poświęcenia parowozowni dokonał J. E.

Ks. Biskup Tymieniecki, zaś przemówienie w języku francuskim wygłosił ks. Żarski.

Po nabożeństwie wszyscy udali się do specjalnie postawionej bramy, triumfalnej, gdzie w imieniu miasta Zd. Woli przemówienie wygłosił dyrektor gimnazjum p. Badziak, poczem b. minister Butkiewicz przeciął wstęgę. Orkiestra wojskowa odegrała hymn narodowy zaś orkiestra kolejowa z Łodzi odegrała hymn francuski.

Następnie wszyscy goście zeszli do wagonów i udali się w stronę Gdyni. Pociąg ciągnęły 2 parowozy pięknie udekorowane.

Z organizacyj brali udział: Strzelec z Sieradza i Zd. Woli. na czele z kom. Zielenkiewiczem, przysposobienie wojskowe z p. Kempińskim na czele sierż. strażacki Zd. Woli wraz oddziałami samarytanek z Janoszewic oraz straż i z Sieradza z p. Pruskim na czele i wszystkie organizacje ze sztandarami ze Zd. Woli. Całość powiatu reprezentował starosta Borysowicz, m. Zd. Woli p. Kozłowski, nadleśnictwo 2-ch powiatów p. Rudolf. Ogółem brało udział w uroczystości około 6-7 tysięcy osób. Całość wypadła nadzwyczaj okazale.”

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u