Dramatyczna sytuacja PKP CARGOTABOR - związkowcy apelują do premiera o interwecję

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w spółce PKP CARGOTABOR zaapelowała do premiera Donalda Tuska o podjęcie interwencji w celu ratowania spółki i 2600 miejsc pracy w centrali i 16 sekcjach napraw taboru (w tym w Zduńskiej Woli Karsznicach) w całej Polsce. Przyczyną dramatycznej sytuacji firmy są problemy finansowe spółki matki, czyli PKP Cargo S.A.

PKP CARGOTABOR Sp. z o.o została utworzona w dwóch etapach: w 2013 roku przez połączenie spółek wyspecjalizowanych w określonych rodzajach napraw oraz w 2014 roku jako spółka zależna, aby zajmować się utrzymaniem, modernizacją i naprawą taboru kolejowego dla spółki macierzystej PKP Cargo S.A. W jej skład obok centrali w Warszawie wchodzi 16 sekcji napraw taboru w Czerwieńsku, Dąbrowie Górniczej, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Jaworzynie Śląskiej, Zduńskiej Woli Karsznicach, Kluczborku, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Szczecinie, Tarnowskich Górach, Toruniu, Tczewie i w Zabrzegu Czarnolesiu.

– W chwili obecnej stajemy się niewypłacalną firmą, na skraju upadłości. PKP Cargo nie wywiązuje się z zawartych z nami umów, zalega od wielu miesięcy z płatnościami za naprawę swojego taboru. Z tego powodu nie mamy środków na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników. Zarząd PKP Cargo nie podejmuje żądnych działań zmierzających do uratowania spółki zależnej PKP Cargotabor – czytamy w piśmie związkowców do szefa rządu.

– Boimy się, że nasza spółka może zostać zlikwidowana z dnia na dzień, bo naszych ludzi nie obejmą te instrumenty, które wprowadzono w PKP Cargo. Chodzi mi o tzw. nieświadczenie pracy i wypłacanie w zamian 60 proc. wynagrodzenia. Nas to nie dotyczy. Zostaliśmy z niczym – mówi Andrzej Morel, przewodniczący „Solidarności” w Cargotabor.

W liście do szefa rządu związkowcy podkreślili, że chcą uczestniczyć w procesie uzdrawiania Grupy PKP Cargo. – My również chcemy przywrócić wysoką pozycję całej Grupy sprzed 10 lat, jesteśmy gotowi na ciężką pracę i szukanie oszczędności, aby tylko utrzymać miejsca pracy – czytamy w wystąpieniu przedstawicieli „Solidarności” z PKP Cargotabor.

źródło: NSZZ Solidarność - Region Ślasko-Dąbrowski

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u