Historia Kolei w Polsce

 

Na początku 2018 roku nakładem wydawnictwa „Fenix” ukazała się publikacja „Historia Kolei w Polsce”. Jest ona próbą przedstawienia dziejów kolei na terenie obecnej Rzeczypospolitej od początku aż po dzień dzisiejszy.
Publikacja jest dziełem Adama Dylewskiego – autora wielu książek historycznych i przewodników, miłośnik kolei kolei. Autor posiada też kolejarskiej tradycje, jest wnukiem kolejarza zatrudnionego na warszawskim dworcu Wschodnim.

Książka jest dość obszerną próbą przybliżenia czytelnikowi historii kolei i kolejnictwa na Ziemiach Polskich. Oczywiście w jednym, nawet dość obszernym wydawnictwie trudno szczegółowo omówić całość dziejów kro po kroku. Stąd autor skoncentrował się na najważniejszych aspektach, co jednak w niczym nie umniejsza wartości publikacji.

Książka została podzielona chronologicznie na sześć części, poświęconych narodzinom kolei w poszczególnych zaborach, scaleniu kolei po odzyskaniu niepodległości, okresowi II wojny, czasom PRL, a także funkcjonowaniu tej gałęzi transportu we współczesnej Polsce. Sporo miejsca poświęcono również omówieniu taboru, infrastruktury, przewozom czy systemom sygnalizacji i łączności. Publikacja zawiera sporo zestawień i tabel oraz bardzo szeroki materiał ikonograficzny, zarówno współczesny, jak też historyczny. Bez wątpienia niepodważalnym atutem książki jest fakt, że została napisana językiem przystępnym dla przeciętnego czytelnika, co czyni tę publikację dostępną merytorycznie, zarówno dla specjalistów, miłośników kolei i historii, ale też jest ona przystępna dla przeciętnego czytelnika, nie związanego z koleją. Także niewygórowana cena jest jej atutem. Książka z powodzeniem może być określona mianem wydawnictwa encyklopedycznego.

 

Dodaj komentarz

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

stat4u