Za kilka dni z nowego peronu

Jeszcze w grudniu pasażerowie ze Zduńskiej Woli i Łasku będą mogli skorzystać z nowych peronów, a pociągi między Zduńską Wolą i Łaskiem pojadą po zmodernizowanym torze.

 We wtorek na przebudowywanej stacji Zduńska Wola odbyła się konferencja z udziałem Pani Beaty Rutkowskiej -dyrektora projektu oraz Pana Karola Jakubowskiego z centrali PKP PLK S.A. Na spotkaniu podsumowane zostały dotychczasowe efekty prac modernizacyjnych na stacjach Zduńska Wola i Łask, a także na szlaku Zduńska Wola-Gajewniki-Łask.

Jeszcze w grudniu z nowych peronów

Jak poinformowali przedstawiciele inwestora obecnie dobiegają końca prace przy przebudowie torów nr 2 i 4 na stacji Zduńska Wola, Obecnie trwają prace wykończeniowe na modernizowanym peronie m.in. montaż oświetlenia. W końcowej fazie znajdują się również prace na odcinku Zduńska Wola-Łask, gdzie trwa montaż sieci trakcyjnej. Końcowe prace prowadzone są również przy budowie peronu nr 2 na stacji Łask. Jak zapewnił Pan Karol Jakubowski zarówno tory, jak i perony zostaną oddane do eksploatacji jeszcze w grudniu tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Dalsze prace w 2019 roku

Oddanie do użytku zmodernizowanych i przebudowanych elementów infrastruktury zakończy pierwszą fazę robót. Po przeniesieniu ruchu na nowe tory, wykonawca na przełomie 2018/2019 roku przystąpi niezwłocznie do drugiej fazy prac. Na stacji Zduńska Wola zostanie wówczas zdemontowany obecny tor nr1 a następnie tor nr 3, dzięki czemu możliwe będzie kontynuowanie trwających już prac przy budowie wyspowego peronu nr 2.

Tunelem na drugą stronę

Mimo iż projekt przewidywał możliwość budowy tunelu pod całym układem torowym ,to jednak przez dłuższy czas taka ostateczna forma tego obiektu była niepewna. To czy tunel zostanie zbudowany w ograniczonej formie, umożliwiającej jedynie połączenie między peronami, czy też w pełnej uzależnione było od tego, czy miasto Zduńska Wola zechce partycypować w kosztach tego elementu infrastruktury. Ostatecznie porozumienie zostało osiągnięte. Przedstawiciele inwestora potwierdzili, że tunel będzie przebiegał pod całym układem torowym, z wyjściem na ulicę Torową, co znacznie ułatwi poruszanie się mieszkańcom tej części miasta.

Tory dodatkowe bez zmian

Inną, budzącą wiele kontrowersji kwestią, związaną z modernizacją był niejasny stan związany z przebudową torów dodatkowych 5, 7 i 9. Wstępne studium a także dokumentacja przewidywały dla tych torów jedynie prace w minimalnym zakresie, niezbędnym dla ich włączenia w nowy układ rozjazdowy. Niestety jak poinformowała dziś Pani Beata Rutkowska- dyrektor projektu, zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami inwestor nie przewiduje przebudowy torów dodatkowych w pełnym zakresie

„Wstępne studium inwestycji przewidywało możliwość przeprowadzenia przebudowy także tych torów. Ostatecznie podjęta została decyzja, że prace nie obejmą torów dodatkowych” - mówi Pani Beata Rutkowska.

W kwietniu 2019 przewidywane jest oddanie do eksploatacji zmodernizowanego toru nr 1 między Zduńską Wolą i Łaskiem. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się po nich z prędkością 120 km/h. Zakończenie całości prac na stacjach Zduńska Wola i Łask powinno nastąpić na przełomie czerwca i lipca 2019 roku, po czym rozpocznie się drugi etap inwestycji. W ramach tego etapu prace będą prowadzone na odcinkach: Lublinek – Pabianice oraz Dobroń – Łask. W ostatniej fazie projektu planuje się prace na szlaku Łódź Kaliska – Lublinek oraz Pabianice – Dobroń. Zakończenie inwestycji zaplanowano w III kwartale 2020 roku. 

Wartość całego projektu pn. „Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola – Ostrów Wlkp., etap I: Łódź Kaliska – Zduńska Wola” wynosi 290 milionów, w 65% jest współfinansowany z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). 

Zapraszamy również do bieżącego śledzenia postępów prac budowlanych na naszym portalu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u