Port w Karsznicach w europejskim programie

Port multimodalny, który ma zostać wybudowany w Karsznicach został wpisany do programu „Łącząc Europę” realizowanego przez Unię Europejską. Jest to pierwszy projekt w województwie łódzkim, który zostanie włączony do tego europejskiego programu, a wiąże się to z prawie 85 proc. dofinansowaniem tej inwestycji. 

 O tym, że port multimodalny będzie zrealizowany z w ramach programu "Łącząc Europę" poinformowali na konferencji prasowej prezydenci Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki i Paweł Jegier, Senator RP Andrzej Owczarek oraz Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

- Mamy bardzo dobre wieści z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Dosłownie dzisiaj otrzymaliśmy potwierdzenie, że nasz projekt ma ogromną szansę zostać zrealizowany w programie „Łącząc Europę", bezpośrednio z poziomu Unii Europejskiej z wysokim dofinansowaniem wysokości około 85 procent. W listopadzie i grudniu złożymy stosowny wniosek. Ten nasz projekt został również uwzględniony w strategii Polskich Linii Kolejowych bo mamy podpisane partnerstwo z PKP Nieruchomości, PKP Cargo. Myślę, że ten wskaźnik dofinansowania buduje bardzo bezpieczne dofinansowanie, montaż finansowy bo musimy pamiętać, że wraz z partnerami myślimy o rentowności tego przedsięwzięcia - mówi Piotr Niedźwiecki, prezydent Zduńskiej Woli. Włodarz miasta nie ukrywał, że fakt wpisania portu do tego programu to zasługa senatora Owczarka, który zainicjował to przedsięwzięcie, oraz marszałka Witolda Stępnia.

- Ponad trzy lata temu w Zduńskiej Woli publicznie ogłosiłem, że należy przystąpić do rewitalizacji Karsznic, że jest ku temu wyjątkowa sposobność dzięki temu, że powstała S8. Trzy lata ciężkiej pracy: zmieniali się ministrowie infrastruktury, zmieniali się wiceministrowie, zmieniali się dyrektorzy. Do każdej z tych osób trzeba było dotrzeć. Każdą z tych osób trzeba było przekonać, co wcale nie było proste. Zaczęło się od wielkiej konferencji, na którą ściągnęliśmy ówczesną wicepremier Bieńkowską i zakończyło się moim zdaniem wielkim sukcesem- tłumaczył Andrzej Owczarek, Senator RP.

- To olbrzymia satysfakcja, że ten kilkuletni okres starań kończy się tak ważnym aktem, jak możliwość dopisania suchego portu w Karsznicach do projektu składanego do CEFu. Tę rolę Zduńskiej Woli i Karsznic dostrzegaliśmy i akcentowaliśmy.Ministerstwo dokonało wyboru takiego, jaki proponowaliśmy. Wybrano Karsznice, bo to jest miejsce, które najszybciej przyniesie efekty - stwierdził Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Pierwszy etap tej inwestycji oszacowano na około 45 mln złotych. Port przeładunkowy, który jest częścią Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego jest realizowany w partnerstwie z miastem, gminą i powiatem zduńskowolskim, powiatem łaskim i gminą Sędziejowice. Wnioski na tę dużą inwestycję mają zostać złożone na przełomie listopada i grudnia.

źródło: http://www.nasze.fm

Dodaj komentarz

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u