Skansen Lokomotyw w Karsznicach przechodzi zmiany

W Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli Karsznicach trwają prace, które pozwolą, by obiekt był stale dostępny dla zwiedzających.

 W skansenie, który jest filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, powstaje budynek, który będzie recepcją dla zwiedzających oraz pomieszczeniem z częścią socjalną dla pracowników. 

Przebudowa pozwoli na to, by w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli Karsznicach na stałe przebywała obsługa i przewodnik dla zwiedzających. Budynek przy ul. Kolejowej zostanie kompletnie odnowiony, znajdzie się w nim także toaleta dla gości. 

Prace są możliwe dzięki decyzji, jaką podjęła rada miasta podczas obrad w maju. Muzeum otrzymało wówczas 150 tys. zł, które przeznaczone zostaną właśnie na porządkowanie skansenu. 

Prace trwają w wakacje, bo radni pierwotnie obcięli pieniądze dla skansenu zaplanowane w budżecie miasta na 2017 rok, przy jego uchwalaniu. Rada wówczas obcinała wydatki w wielu działach, co uzasadniano potrzebą wygospodarowania dodatkowych kwot na inwestycje. W ten sposób zebrano około 9 mln zł, które rozdysponowano głównie na remonty chodników w mieście. 

Dzięki 150 tys. zł, w skansenie powstanie recepcja, ale także ułożone zostaną chodniki między eksponatami. Uda się też dokonać drobnych napraw zabytkowych wagonów. W planie jest zakupienie drugiej kosiarki do trawy, a także myjki ciśnieniowej i pistoletu do malowania. 

W skansenie zatrudniony został Czesław Boczek, który do tej pory oprowadzał wycieczki jako społecznik, a porządkował teren skansenu w ramach umowy o dzieło.  Jak zapowiada Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, recepcja powinna być gotowa we wrześniu, ale bilety wstępu są już sprzedawane. Do skansenu już można zaglądać i zwiedzać. 

źródło: Zduńska Wola Nasze Miasto

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 5:30 - 18:30

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u