Pylący problem mieszkańców Karolewa

W ostatnich tygodniach do redakcji Zduńskowolskich Wieści Kolejowych zgłaszają się mieszkańcy miejscowości Karolew i Ochraniew, położonych w gminie Zduńskiej Woli, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej 131 (magistrali węglowej). Sygnalizują oni dużą uciążliwość związaną z przewozem węgla.

Jak twierdzą, w ciepłe i suche dni podczas przewozu dochodzi do ogromnego pylenia, który to pył przenoszony jest na ich domostwa, powodując nie tylko zanieczyszczenie, ale też uciążliwość w oddychaniu.

Niech Pan zgłosi na kolej, żeby coś z tym zrobili, bo jak wiozą węgiel to kurz idzie na całą wieś. Pył jest wszędzie, w domu, na podwórzu”-mówi chcąca zachować anonimowość mieszkanka miejscowości Karolew. Niestety mieszkańcy którzy zgłaszali nam problem nie potrafili bliżej określić, pociągów jakiego przewoźnika dotyczy problem.

Węgiel objęty regulacjami karty RID?

Zgodnie z zaleceniami karty RID, węgiel klasyfikowany jako substancja UN 1361-pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, czyli w praktyce wszelki węgiel kamienny i brunatny wożony w Polsce miałby być transportowany w specjalnie dostosowanych zamkniętych wagonach, albo też osłonięty plandekami w klasycznych węglarkach. Jednakże obecnie kwestia ta pozostaje w swego rodzaju zawieszeniu. Wprowadzeniu takich regulacji sprzeciwiają się m.in. przewoźnicy z Polski.

PLK: to sprawa przewoźników

Chcąc pomóc mieszkańcom podzduńskowolskich miejscowości wystosowaliśmy pismo do Polskich Linii Kolejowych z zapytaniem o kwestię uciążliwości tego typu transportów, na sieci PLK i egzekwowanie przez spółkę kwestii zabezpieczenia ładunków przez przewoźników. W przekazanej redakcji „ZWK” przez Panią Jolantę Kubik z zespołu prasowego PLK S.A. informacji czytamy:

„...PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Regulaminie przydzielania tras pociągów 2016/2017 zobowiązują przewoźników do zapewnienia zabezpieczenia przyjętych do przewozu ładunków, w szczególności uniemożliwiające przesunięcie, emisję ładunku poprzez np. pylenie, wywiewanie, usypywanie, wylewanie i uwalnianie oraz emisję energii oraz ponoszenia odpowiedzialności za przewozy.”

Wystąpiliśmy więc z zapytaniem o sposoby zabezpieczenia ładunku także do przewoźników, wykonujących przewozy po linii 131. Mimo kilkukrotnego ponowienia zapytań na zadane pytanie odpowiedzi w dość lakonicznej formie udzieliła jedynie spółki DB Cargo Polska. W przesłanej przez Pana Andrzeja Wyszyńskiego – Kierownika ds. Komunikacji odpowiedzi czytamy:

Wskazana przez Pana linia kolejowa nr 131 Chorzów-Tczew jest  częścią tzw. magistrali węglowej z południa na północ Polski. Z trasy tej korzystają wszyscy licencjonowani towarowi przewoźnicy kolejowi.

W ramach  prowadzonej działalności firmy m.in.  dzierżawią posiadany tabor kolejowy, w tym również lokomotywy. W związku z czym, samo zarejestrowanie naszej lokomotywy wraz z wagonami węgla nie oznacza, że to my byliśmy przewoźnikiem. Tym bardziej, że na wskazanej trasie wykonujemy stosunkowo najmniej transportów z węglem i produktami pochodnymi....”

Trzeba czekać na nowe regulacje?

Kwestia uciążliwości związanych z transportem ładunków sypkich jest problemem lokalnych społeczności i bez wątpienia wymaga rozwiązania. Niestety obecnie można odnieść wrażenie, że zarówno przewoźnicy, jak też zarządca infrastruktury nie bardzo wiedzą jak ten problem rozwiązać. Wydaje się, że sytuacja będzie trwała w zawieszeniu do momentu wejścia w życia stosownych regulacji zawartych w karcie RID.

 

Tak często wyglądają transporty węgla przez Karolew (10.07.2016)

Komentarze   

0 #3 Alex 2017-11-16 00:36
Nakazać używanie plandek jak w transporcie drogowym i po problemie. Walić kary za emisję. Kolej to nie są święte krowy jak zwykło się uważać. Transport węgla jest najbardziej opłacalną gałęzią więc niech się dostosują!
Cytować
0 #2 Grzegorz 2017-09-11 17:21
W przypadku Szadku jest jeszcze inny problem. Od ponad roku funkcjonuje tam sortownia węgla, która wcześniej działała na stacji Błaszki. Po aferze z negatywnym oddziaływaniem na otoczenie PKP dało im nową lokalizację w Szadku.
Cytować
0 #1 Kamil 2017-07-28 08:11
Jakiś czas temu Straż Pożarna dostała zgłoszenie o dużym zadymieniu w okolicach Szadkowic. Po dojedzie na miejsce okazało się że to unoszący się wysoko ponad las pył węglowy że stacji Szadek gdzie przesiewali węgiel. Z drogi wyglądało jakby się las palił. Było gorąco i bezwietrznie
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 5:30 - 18:30

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u