Dworzec PKP liczy na pieniądze unijne. Kiedy inwestycja?

Wkrótce rozpocznie się przebudowa linii kolejowej na odcinku Zduńska Wola - Łódź Kaliska. Ale spółka PKP PLK, wyremontuje jedynie infrastrukturę kolejową. Okazuje się, że o dworzec i jego okolice musi zadbać samo miasto. Samorząd liczy na pomoc unijną.

 Prace na linii kolejowej nr 14, na odcinku Łódź Kaliska - Zduńska Wola mają kosztować ponad 340 mln zł. Prace zaczną się w 2018 roku i potrwają dwa lata. Inwestycja prowadzona przez PKP obejmie infrastrukturę kolejową. Samorząd, który jest właścicielem dworca w Zduńskiej Woli chce, by w tym samym czasie gdy przebudowywane będą tory, przeprowadzić też remont budynku. 

Zakres prac, jakie zleca kolej to między innymi przebudowa peronów w Zduńskiej Woli. Mają powstać nowe nawierzchnie, ławki oświetlenie i oznakowanie.Na stacji Zduńska Wola planowane jest wybudowanie przejścia podziemnego, które wyposażone będzie w windy dla niepełnosprawnych. 

Miasto chce podpiąć się do tej inwestycji z własną. Jak informuje wiceprezydent Beata Turlakieiwcz, Zduńska Wola chce skorzystać z finansowanie unijnego z Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd wojewódzki przygotował projekt przebudowy dla dworców w Zduńskiej Woli oraz Pabianicach. Wniosek o dofinansowanie ma być złożony w trybie pozakonkursowym. 

Dofinansowanie unijne będzie jednak możliwe tylko na sam dworzec PKP oraz teren bezpośrednio do niego przyległy. Miasto liczyło na to, że do projektu uda się dołączyć także dworzec PKS przy ul. Juliusza. Okazało się, że ten manewr nie jest możliwy. 

– Myśleliśmy, że tam będziemy mogli pozyskać środki, ale nie ma takiej możliwości. Możliwa jest tylko inwestycja w modernizację dworca PKP – wyjaśnia wiceprezydent Beata Turlakieiwcz. 

Dworzec kolejowy w Zduńskiej Woli jest własnością miasta od 2014 roku. Budynek i działki wokół miasto przejęło nieodpłatnie. Na odnowienie budynku stacji od czterech lat ma gotową koncepcję architektoniczną. Wybrano ją w konkursie, a zakładała, że będzie to wizytówka miasta i węzeł przesiadkowy. 

Remont budynku ma być skorelowany z przebudową linii kolejowej, ale także z innym marszałkowskim projektem - "Rowerowe łódzkie". Przy dworcu ma powstać jedna z dwunastu stacji rowerowych. Stanie na przeciwko wejścia, na terenie zielonym. 

źródło: Zduńska Wola Nasze Miasto

Dodaj komentarz

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

stat4u