Karszniccy Bohaterowie to żołnierze AK

Pracownicy karsznickiej parowozowni, którzy utrudniali hitlerowcom prowadzenie komunikacji kolejowej, byli żołnierzami Armii Krajowej. Informować będzie o tym nowa tablica na odnawianym właśnie pomniku. – Przywracamy pamięć historyczną i oddajemy należną cześć naszym bohaterom – komentuje prezydent Konrad Pokora.

 Pomnik Karsznickich Bohaterów upamiętnia zatrudnionych w tutejszej parowozowni kolejarzy, którzy przeprowadzili dziesiątki akcji sabotażowych, uniemożliwiając lub utrudniając Niemcom komunikację kolejową. – Ich działalność przybierała najróżniejszą formę: od niszczenia sprzętu i zanieczyszczania oleju, przez fałszowanie listów przewozowych i zmianę nalepek adresowych, po uszkadzanie wagonów i parowozów, co prowadziło do wykolejenia pociągów – opowiada Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta. Gdy Niemcy odkryli spisek, rozpoczęły się aresztowania, tortury i wywózki do obozów koncentracyjnych. Represje dotknęły kolejarzy i ich rodziny. – Końcowym aktem zemsty hitlerowców było powieszenie na terenie parowozowni Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli. Na egzekucję okupanci spędzili, jako gapiów ponad dwa tysiące osób. To miało być przykładne ukaranie sabotażystów – przypomina Tomasz Polkowski.

Kiedy w 1946 r. w centrum Karsznic stawiano bohaterom pomnik, nie wspomniano na nim, że kolejarze swoje działania prowadzili w ramach Armii Krajowej. – W parowozowni działała Samodzielna Placówka Kolejowa Armii Krajowej. Władze PRL starały się wymazać wymazały jednak z kart historii AK i jej działalność. Dziś mamy obowiązek przywracać tę pamięć i oddać należną cześć naszym bohaterom. Remont pomnika to krok w tę stronę – podkreśla Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Na monumencie pojawią się masywne granitowe epitafia, które zastąpią zniszczone tablice z lastryko. W treści inskrypcji znajdzie się informacja, że zamordowani kolejarze byli żołnierzami Armii Krajowej. Będą nazwiska bohaterów straconych na szubienicy w parowozowni, jak i pomordowanych w obozach koncentracyjnych. Nową treść miasto uzgodniło z Instytutem Pamięci Narodowej, który współfinansuje remont.

– Czas najwyższy na remont pomnika. Dziś jest on w fatalnym stanie. Jest bardzo zniszczony, popękany – mówi Zenobia Radwańska z osiedla Karsznice, działaczka społeczna, inicjatorka renowacji.  –  Każdego roku 25 lutego na uroczystości upamiętniające bohaterstwo Sylli i Kałużewskiego oraz męstwo wszystkich karsznickich kolejarzy przychodzi tu wielu mieszkańców. Jestem dumna, ale też wdzięczna, że podczas kolejnej rocznicy będziemy mogli spotkać się przy odnowionym monumencie – podkreśla.

Nowe tablice pojawią się jeszcze w tym roku. W przyszłym miasto uporządkuje teren wokół pomnika, postawi maszt z flagą narodową i oświetli monument.

– To niezwykle ważne miejsce dla historii i tożsamości Karsznic, a więc i Zduńskiej Woli. Dziękuję wszystkim inicjatorom remontu i opiekunom pamięci o Karsznickich Bohaterach – mówi prezydent Konrad Pokora.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u