Karsznicki Skansen wzbogacił się o EN57-919

Od dzisiaj tj. 4 listopada Skansen Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach wzbogacił swoją kolekcję o elektryczny zespół trakcyjny EN57-919, który został podarowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

 Należący do samorządu województwa łódzkiego skład EN57-919 wyruszył w ostatni kurs w środę, 4 listopada o godzinie 7.45. Odjechał z dworca Łódź Kaliska jako pociąg 156003 do stacji Zduńska Wola Karsznice. Stamtąd dzięki pomocy lokomotywy spalinowej został zepchnięty na teren Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych przy ul. Kolejowej 6 w Zduńskiej Woli Karsznicach. Skansen jest częścią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Pociąg to podarunek władz województwa łódzkiego dla zduńskowolskiego muzeum.

- To pomysł pana marszałka Grzegorza Schreibera – mówi Magdalena Janicka-Trybuchowska, p.o. naczelnika Wydziału Transportu Szynowego w Departamencie Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. - 5 listopada upływa termin ważności świadectwa sprawności pojazdu. Pozyskanie nowego jest nieopłacalne, wiązałoby się z dużymi kosztami, dlatego pan marszałek zaproponował, aby zamiast fizycznie likwidować pojazd, przekazać go w postaci darowizny dla muzeum. Stosowną uchwałę zarząd województwa podjął 29 października.

Pociąg został wyprodukowany w 1973 roku. Od 2011 roku był wykorzystywany do przewozów pasażerskich w naszym regionie. Jest pomalowany w barwy województwa łódzkiego, w kolorach naszego województwa jest też tapicerka zamontowanych w składzie foteli.

- To bardzo cenny eksponat, który wzbogaca naszą kolekcję. Akurat takiego elektrycznego zespołu trakcyjnego jeszcze nie mieliśmy. Bardzo ważne jest też to, że pociąg ma barwy województwa łódzkiego, bo dzięki temu będzie symbolem naszego regionu w skansenie lokomotyw. – mówi Tomasz Polkowski, dyrektor zduńskowolskiego muzeum. 

Jak dodaje Magdalena Janicka-Trybuchowska podarowany przez samorząd województwa pociąg będzie służył nie tylko jako eksponat muzealny – atrakcja dla pasjonatów  historii techniki i kolejnictwa w naszym regionie. Będzie także wykorzystywany do promocji przewozów pasażerskich i transportu zbiorowego organizowanego przez marszałka województwa łódzkiego, do promocji zrównoważonego transportu i organizacji wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych.

Fotorelacja:

Foto: UM Zduńska Wola

Foto: UM Zduńska Wola

Foto: UM Zduńska Wola

Fot UM Zduńska Wola

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

stat4u