Rocznica egzekucji karsznickich kolejarzy

Uroczystości upamiętniające karsznickich kolejarzy odbędą się w niedzielę, 25 lutego. To 80. rocznica stracenia przez Niemców Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli.

 Obchody 80. rocznicy egzekucji  karsznickich kolejarzy rozpoczną się o godz. 10 od mszy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli Karsznicach.  Następnie uczestnicy przejdą na uroczystość przy pomniku poświęconym żołnierzom podziemnej Armii Krajowej. Tam o godz. 11 zaplanowano przemówienia okolicznościowe i złożenie kwiatów.  O godz. 11.30 zapalone zostaną znicze na grobach żołnierzy AK na cmentarzu przy ul. Stanisława Staszica.

Uroczystości upamiętnią  Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Syllę, którzy 25 lutego 1944 roku zostali  straceni przez Niemców na terenie Lokomotywowni. Powieszono ich za działalność dywersyjną, jaką prowadzili na linii kolejowej.

Karszniczanie spotkają się w niedzielę przy pomniku na placu Zwycięstwa w Karsznicach, by przypomnieć o bohaterach i ich losach. Dodatkowo mieszkańcy chcą zapalić znicze na grobach działających w organizacjach podziemia w czasie II wojny światowej, którzy spoczęli na miejscowym cmentarzu.

 źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u