Zniszczono wizytówkę Karsznic

Zabytkowy parowóz wąskotorowy zamontowany na wjeździe do Karsznic został zniszczony. Sprawców dewastacji szuka policja.

W zabytkowej lokomotywie zniszczone zostały drzwi zabezpieczające wejście do skrzyni węglowej. Uszkodzone zostały także szyby z plexiglasu. Sprawa została zgłoszona na policję. Zniszczenie zabytku jest przestępstwem, za które grozi 8 lat.

Lokomotywa w 2022 roku odzyskała dawny blask. Parowóz został odmalowany, zakonserwowany i zabezpieczony przed korozją. Działka na której stoi jest odwodniona i utwardzona. Zainstalowane zostało na niej energooszczędne oświetlenie, wygodne ławki oraz kosze na śmieci. Ponadto zamontowana została podświetlana tablica  informacyjna.

Parowozy serii Px-48 były pierwszymi po drugiej wojnie światowej maszynami przeznaczonymi dla kolei wąskotorowych. Produkowane były w latach 1949 – 1955 w fabryce w Chrzanowie, korzystając z międzywojennych rozwiązań technicznych. Dla potrzeb PKP zbudowano sto takich parowozów.

Px48-1723 do 1988 roku był czynnie eksploatowany. Po zdjęciu ze stanu trafił do Karsznic, a następnie w 1993 roku umieszczony został, jako wizytówka osiedla Karsznice przy skrzyżowaniu ulic Łaskiej i Karsznickiej.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u