Przyspieszonych nie będzie?

W przededniu wyborów samorządowych 2014 z ust Marszałka Województwa łódzkiego, Pana Witolda Stępnia można było usłyszeć deklaracje dotyczące uruchomienia na trasie łódź – Zduńska Wola – Sieradz poza pociągami typowo osobowymi, także składów przyspieszonych. Mimo upływu 3 lat obiecanych połączeń nadal brak.

Pomysł uruchomienia pociągów przyspieszonych w relacjach Łódź – Zduńska Wola, czy Łódź- Sieradz nie jest nową koncepcją. Już na przełomie wieków spółka Przewozy regionalne w godzinach popołudniowego szczytu przewozowego uruchamiała takie pociągi m.in. w relacjach Łódź Kaliska – Sieradz, Łódź Kaliska – Częstochowa (jako przyspieszony kursował na odcinku Łódź – Zduńska Wola) czy regio Plus Ostrów – Zduńska Wola – Zgierz – Łódź Widzew, który to pociąg także kursował jako przyspieszony.

Oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem podróżnych. Niestety wraz z likwidacją połączeń Łódź – Częstochowa oraz stopniowym przejmowaniem relacji Łódź – Sieradz przez nowo utworzoną, samorządową spółkę Łódzka Kolej Aglomeracyjna nastąpiła likwidacja tego typu oferty.

Szybko i komfortowo

Idea połączeń przyspieszonych uzupełniających podstawową ofertę w przewozach regionalnych jest doskonałym rozwiązaniem dla dojeżdżających do aglomeracji z bardziej odległych miejscowości. Jednocześnie pozwala bardziej efektywnie wykorzystać tabor, dzięki bardziej równomiernemu rozłożeniu potoków pasażerskich.

Zalety tego rozwiązania znane z wielu krajów europejskich znalazły także uznanie w naszym kraju. Mimo iż województwo łódzkie w tej kwestii trwa w regresie, to w wielu miejscach takie połaczenia doskonale uzupełniają siatę połączeń regionalnych.

Przyspieszonym do Błaszek?

Po raz kolejny temat powrotu połączeń przyspieszonych wrócił w 2015 roku. Wówczas Urząd Marszałkowski przedstawił inicjatywę wydłużenia wybranych kursów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Błaszek. Jedną z koncepcji było wprowadzenie tego typu oferty w oparciu o połączenia przyspieszone.

Po raz kolejny okazało się jednak, że była to przysłowiowa burza w szklance wody, a koncepcja połączeń przyspieszonych do Błaszek nie wyszła dalej niż deklaracje Pana Marszałka

Może będzie, może nie

Obserwując niezdecydowanie i sprzeczne informacje płynące w tej kwestii z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, w dniu 6 kwietnia bieżącego roku redakcja „ZWK” wystąpiła z oficjalnym zapytaniem dotyczącym tej kwestii do Urzędu Marszałkowskiego. W przekazanej redakcji, przez Panią Dagmarę Piestrzyńską z Wydziału Transportu Szynowego Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi odpowiedzi czytamy:

...uprzejmie informuję, że na dzień dzisiejszy Województwo Łódzkie nie ma planów wprowadzenia do oferty pociągów przyśpieszonych...

...Sytuacja może się zmienić po otwarciu w Łodzi tunelu średnicowego łączącego dworzec Łódź Fabryczna z dworcem Łódź Kaliska i stacją Łódź Żabieniec, kiedy to planowane jest przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną Sp. z o.o. uruchomienie długich połączeń z Sieradza przez Łódź do Skierniewic...

 

Tym samym organizator transportu szynowego w województwie jak widać odłożył na czas dalszy plany szybkich połączeń, plany których realizację jeszcze nie dawno sam deklarował. W tym miejscu warto dodać, że tego typu połączenia z powodzeniem uzupełniają siatkę połączeń regionalnych w innych regionach. Funkcjonują one I są rozwijane m.in. na Mazowszu, na trasach z Warszawy do Radomia, Ciechanowa, Łukowa, Łowicza i Skierniewic. Pociągi przyspieszone można spotkać także w innych częściach kraju nas trasach z Krakowa do Tarnowa, z Gdańska do Elbląga, czy z Katowic do Częstochowy.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

stat4u