Powrót „Karkonoszy”, więcej pociągów do Wrocławia

W niedzielę 10 grudnia wchodzi w życie nowy, roczny  rozkład jazdy pociągów 2017/2018. Dla mieszkańców regionu przyniesie on istotne zmiany w funkcjonowaniu kolejowych połączeń pasażerskich.

 Wraz ze zmianą rozkładu jazdy mieszkańcy regionu zyskają większą liczbą połączeń ŁKA do stacji Łódź Widzew. PKP Intercity zaproponuje swoim podróżnym m.in. nocny pociąg IC Karkonosze, kursujący w wydłużonej relacji IC „Dąbrowska” oraz wakacyjny TLK „Korsarz”, którym mieszkańcy regionu będą mogli ze stacji Zduńska Wola Karsznice dojechać do nadmorskich kurortów..

Powrót „Karkonoszy”, więcej pociągów do Wrocławia

Największe zmiany w ofercie dla regionu przygotowała spółka PKP Intercity. Wraz z nowym rozkładem po kilku latach przerwy powróci nocny pociąg IC Karkonosze, który będzie kursował w relacji Jelenia Góra – Białystok. Dzięki temu mieszkańcy regionu zyskają możliwość dojazdu do Wrocławia, Warszawy, Białegostoku czy Jeleniej Góry na godziny poranne. Warto wspomnieć, że pociąg ten zatrzyma się także na podziemnej stacji Łódź Fabryczna. Dodatkowo na odcinku Wrocław – Jelenia Góra pociąg nie pojedzie przez Wałbrzych, skład pojedzie  przez Legnicę, Bolesławiec, Węgliniec i Lubań Śląski. Pociag ten w kierunku Wrocławia odjedzie ze Zduńskiej Woli o 2:16, z Sieradz o 2:34. W kierunku stolicy skład odjedzie z Sieradza o 2:07, a ze Zduńskiej Woli o 2:19.

Zmianie ulegnie relacja pociągu IC Dąbrowska. Połączenie kursujące obecnie w relacji Warszawa Wschodnia – Ostrów Wielkopolski, pojedzie w wydłużonej relacji Białystok – Wrocław Główny. Tym samym do Warszawy jak i Wrocławia mieszkańcy regionu będą mieć do dyspozycji aż 6 par pociągów obsługiwane przez EZT Dart.

Bez zmian pozostaje dla naszego regionu oferta połączeń przewoźnika w relacjach Szczecin Główny – Łódź / Kraków / Katowice. Nadal będą to 4 pary połączeń obsługiwane przez pojazdy Flirt3.

We wakacje Korsarzem przez Karsznice?

Wszystko wskazuje na to, że w okresie wakacyjnym na trasie przez Zduńską Wolę Karsznice pojawi się pociąg TLK. Według rocznego rozkładu jazdy zaplanowano kursowanie pociągu „Korsarz” relacji Kraków Główny – Katowice – Kołobrzeg/ Ustka. Pociąg ten wyjedzie ze stacji Kraków Główny  o godzinie 20:34, by po niecałych 5 godzinach dotrzeć do Zduńskiej Woli Karsznice o 1:29, do stacji Kołobrzeg dojedzie o godzinie 8:14, natomiast w Ustce zamelduje się o 9:46. W kierunku przeciwnym pociąg z Kołobrzegu wyjedzie o 21:58, z Ustki 20:56, do Karsznic dojedziemy o 4:37, natomiast do Krakowa o 9:08.

Duże kontrowersje może budzić fakt iż całoroczny nocny pociąg IC Pogoria relacji Katowice – Gdynia Główna i pociąg wakacyjny TLK Wydmy relacji Bohumin – Łeba / Hel mają one przejechać bez zatrzymania przez stację Pabianice, mimo iż w obecnym rozkładzie były one zawarte. Dlatego też portal Zduńskowolskie Wieści Kolejowe wystosował prośbę do Ministra Infrastruktury Pana Andrzeja Adamczyka o przeanalizowanie postoju na stacji Pabianice jak i stacji Zduńska Wola bądź Zduńska Wola Karsznice. Tym bardziej, że pociąg IC Pogoria będzie obsługiwany przez zespół trakcyjny Flirt3, dzięki czemu bez przeszkód w ciągu kilku minut możliwa byłaby zmiana kierunku w Zduńskiej Woli. Naszą akcje poparły Urząd Miasta w Pabianicach oraz Zduńskiej Woli.

Drobne zmiany ŁKA

Nowy rozkład jazdy nie przyniesie większych zmian w przypadku połączeń wojewódzkiego przewoźnika. Ze względu na duże zainteresowanie podróżnych zostanie uruchomiony również od poniedziałku do piątku  - zamiast jak obecnie tylko w niedziele i święta pociąg z Sieradza do Łodzi Kaliskiej o godzinie 18:55. Dodatkowo pociąg z Sieradza do Łodzi Żabieńca odjeżdżający o godzinie 5:49 ze stacji początkowej, od 2 stycznia zostanie wydłużony do stacji Zgierz. Liczba pociągów kursujących do i ze stacji Łódź Widzew wzrośnie z 5 do 17, co wyeliminuje konieczność przesiadania się na stacji Łódź Kaliska i znacznie poprawi komunikację z południowymi i wschodnimi rejonami miasta. Od 1 kwietnia 2018 roku planowane jest rozpoczęcie modernizacji linii kolejowej Łódź Kaliska-Zduńska Wola, co może przyczynić się do ewentualnych zmian w rozkładzie jazdy przewoźnika.

W przypadku spółki Przewozy Regionalne, nie nastąpią żadne istotne zmiany w siatce połączeń w regionie sieradzkim.

Szczegóły dotyczące nowego rozkładu jazdy dostępne są na portalu internetowym zarządcy infrastruktury, stronach internetowych przewoźników, a także w stacjonarnych punktach obsługi podróżnych.  Zapraszamy również do działu rozkład jazdy, gdzie dostępne są rozkłady dla Zduńskiej Woli i Sieradza.

Rozkłady Jazdy:

Zduńska Wola

Sieradz

Wieluń

Zduńska Wola Karsznice

200A Łódź Kaliska - Sieradz

Ceny Biletów ze stacji Zduńska Wola

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

stat4u