Zduńska Wola chce wyremontować dworzec

Zabytkowy dworzec w Zduńskiej Woli prawdopodobnie doczeka się generalnego remontu. Właściciel obiektu, urząd miasta, chce zrealizować go we współpracy z samorządem wojewódzkim. Prace mogłyby ruszyć w przyszłym roku.

 

Niebawem rozpocząć ma się realizacja tzw. drugiego projektu przystankowego ŁKA, w ramach którego otwarte zostaną nowe przystanki kolejowe na terenie Łodzi. Jak poinformował nas Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, przygotowywana jest już także druga faza inwestycji, która objąć ma modernizację i rozbudowę siatki przystankowej poza Łodzią. – Prace są na etapie wstępnym – mówi Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej UMWŁ. 

Na dworcu niemal tak zimno, jak na zewnątrz

Już teraz można jednak wskazać jedną z planowanych lokalizacji. – Otrzymaliśmy deklarację udziału w projekcie ze strony miasta Zduńska Wola, które planuje przebudować budynek dworcowy na stacji Zduńska Wola – stwierdza przedstawiciel urzędu. Miejski samorząd przejął obiekt od PKP SA w 2013 r. i od początku zapowiadał przeprowadzenie znaczących inwestycji zarówno w samym dworcu, jak i w jego otoczeniu. 

– Budynek jest w złym stanie technicznym, przede wszystkim nie ma w nim ogrzewania. Dworzec nie spełnia żadnych standardów dla budynków użyteczności publicznej. Pogłębia to jego degradację, co w konsekwencji powoduje pogorszenie komfortu pasażerów – tłumaczy decyzję o remoncie Anna Paszkiewicz-Banaś z Biura Promocji, Kultury, Partycypacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zduńska Wola. Na poprawę warunków oczekiwania na pociągi podróżni będą jednak musieli zaczekać jeszcze kilka lat. 

Jest wola współpracy ze strony obu samorządów

Nie zakończyły się bowiem jeszcze rozmowy pomiędzy samorządami szczebla regionalnego i lokalnego, choć miasto uzyskało już pisemne potwierdzenie możliwości uczestnictwa w projekcie przystankowym jako partner UMWŁ. Nie wiadomo teź dokładnie, kiedy realizowany będzie cały program o zasięgu wojewódzkim. – Najbardziej prawdopodobny termin realizacji prac to lata 2018 – 2019 – zapowiada Anna Paszkiewicz-Banaś.

Choć nie wykonano jeszcze dokładnego kosztorysu robót, miasto szacuje, że inwestycja będzie kosztować ok. 4,3 mln zł. Jeśli rozmowy z łódzkim urzędem marszałkowskim przebiegną pomyślnie, znaczna część tej kwoty pochodzić będzie ze środków unijnych skierowanych na cały program. Szczegółowy zakres robót ma być jednak znany po wykonaniu ekspertyz stanu technicznego i przygotowaniu dokumentacji projektowej. 

Na pewno nie zmieni się przeznaczenie budynku

– Zgodnie z opracowaną koncepcją przebudowy dworca planuje się utrzymanie jego funkcji w zakresie obsługi pasażerów – zapewnia przedstawicielka UM Zduńska Wola. W budynku stacyjnym nadal znajdować się będą więc kasy biletowe i sanitariaty, miasto planuje też aranżację pomieszczenia dla matki z dzieckiem i wydzielenie powierzchni handlowych. Remont ma również być okazją do założenia najbardziej potrzebnej instalacji centralnego ogrzewania. 

Ceglany gmach dworca Zduńska Wola został wzniesiony w 1902 r. i bardzo przypomina inne obiekty wybudowane przy historycznej Kolei Warszawsko-Kaliskiej, m.in. w Pabianicach i Sieradzu. Obecnie uznany jest za zabytek. W budynku funkcjonuje dziś jedynie kasa biletowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zajmujący znaczną część budynku bar przed kilkoma laty zamknięto.

źródło: Rynek Kolejowy

Komentarze   

0 #4 stasiek 2017-11-10 11:45
mieszkańcy miasta i powiatu widzicie jaki jest rozwój miasta gdy zarządca jest ,,,,,,, i nic nie idzie w budownictwie ani innych dziedzinach - a wybory już blisko to będą nowe obietnice i miliony dla miasta i powiatu,
Cytować
0 #3 olek 2017-11-10 11:37
kiedy wreszcie faktycznie będą realizowane obietnice ,ile lat będziemy czekać na przyzwoity dworzec pkp i pks
Cytować
0 #2 olek 2017-05-02 11:52
wiecie co nowego się zdarzyło po latach gadu gadu są nowe ławki i tablice na torach mocno się wysilono jak na jakiś okres czasu ale dobre i to morze kiedyś zmienią chodniki na lepsze i wiele innych nowości założą .
Cytować
0 #1 Grzegorz 2017-02-13 14:17
Temat rzeka, niemal identycznie brzmiące deklaracje można było usłyszeć po przejęciu obiektu przez Miasto Zduńska Wola. Oczywiście ówczesne deklaracja, a nawet projekty (z próbą wciśnięcia w przestrzeń około dworcową kolejnej galerii handlowej) całkiem przypadkowo zbiegły się w czasie z kampanią samorządową po czym....temat ucichł. Teraz w obliczu zbliżających się kolejnych wyborów, które odbędą się jesienią 2018 roku, temat ponownie odżywa. Czy tym razem znowu przeminie jak przemija kampania wyborcza?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 5:30 - 18:30

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

stat4u