90 lat linii kolejowej przez Wieluń. W sobotę przyjedzie RETRO

W tym roku mija 90 lat od uruchomienia linii kolejowej Kalety-Wieluń-Podzamcze. W najbliższą sobotę (3 września) odbędą się uroczystości jubileuszowe. Na stację Wieluń-Dąbrowa przyjedzie zabytkowy pociąg parowy.Skład napędzany parowozem Ty42-24 planowo ma pojawić się na stacji Wieluń-Dąbrowa 3 września o godz. 11.24. Przyjedzie tutaj z uczestnikami uroczystości z Tarnowskich Gór. 

- Jest to pięknie odrestaurowany i zadbany parowóz ze skansenu kolejowego w Pyskowicach. Podczas postoju każdy chętny będzie mógł zwiedzić zabytkowy pociąg - zaprasza Stanisław Kokot, organizator jubileuszowych uroczystości. 

Ale to nie koniec atrakcji. Na stacji Wieluń-Dąbrowa zaplanowano również występy artystyczne. Na powitanie pociągu retro zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Strzelec Wielkich. Po odczytaniu życiorysu Józefa Nowkuńskiego, budowniczego linii kolejowego ze Śląska przez Wieluń do Wieruszowa, wystąpi zespół śpiewaczy Jankowskie Wolanki. 

Uroczystości na stacji Wieluń-Dąbrowa potrwają pół godziny. Jubileuszowy pociąg odjedzie o godz. 11.54 do Herbów Nowych. Tam zaplanowano m.in. odsłonięcie okolicznościowego obelisku, poświęconego budowniczym, emerytom i pracownikom kolejowym. Udział w ceremonii zapowiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. 

Jak czytamy w „Sprawozdaniu Technicznym z budowy kolei Kalety – Podzamcze” myśl o budowie kolei datuje się z czasów wyniku Górnośląskiego Plebiscytu, po którym część dwutorowej kolei z Katowic do Poznania pozostała w rękach niemieckich. Wskutek tego polska komunikacja kolejowa ze Śląska do Wielkopolski musiała odbywać się drogą okrężną przez korytarz kluczborski z dużą stratą dla polskich kolei i ludności dwóch najbardziej uprzemysłowionych dzielnic Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzja o budowie alternatywnego szlaku zapadła w czerwcu 1925 roku, kiedy prezydent RP ogłosił ustawę, upoważniającą rząd do budowy nowej drogi żelaznej. 

Budowa linii przez Wieluń była jedną z największych inwestycji okresu międzywojnia. Jej realizację powierzono Towarzystwu Robót Inżynieryjnych z Poznania, a budową kierował inżynier Józef Nowkuński (był on również budowniczym magistrali węglowej Śląsk-Porty). Rozpoczęta 23 lipca 1925 r. budowa poszła bardzo sprawnie. Już jesienią 1926 roku na uroczyste otwarcie szlaku kolejowego przez Wieluń zjechali m.in. premier Kazimierz Bartel oraz ministrowie.

źródło: wielun.naszemiasto.pl

Komentarze   

0 #3 Joseph 2020-09-26 21:00
I аm doіng some Xmas shopping ɑnd was wondering whеther anyοne has used Peaches and Screams UK (https://peachesandscreams.co.uk) before?
I totally llve tһeir Twօ Tone Lacee Open Fгont
Teddy Ta :)

Herе is my homеpage :: svenjoyment mens black net shirt: https://peachesandscreams.co.uk/
Cytować
0 #2 Mariam 2020-09-25 08:49
Hi there everyone at zwk.᧐rg.pl! Ι'm thе affiliate leader ɑt
Peaches & Screams UK Erotic Undewear Specialty Shop.
Ι wiish to welcߋme you to join thee ԝorld'ѕ very most prominent
and absolute best paying sex toys associate program! І am confident that it іs ɑn ideal fitt fоr zwk.оrg.pl since eѵeryone
loves sensual lingerie ɑѕ welll as sex toys. All you need to Ԁ᧐ is sign up, place
a coluple ⲟf banners ɑnd also web liknks on your blog clеaг multi purpose penis vacuum
pump and masturbator fоr men: http://smilemakerscollection.co.uk the
mіnute people purchase viа your site, y᧐u gain a ցood compensation! Үou can join right here:
https://peachesandscreams.co.uk/pages/lingerie-and-sex-toy-affiliate-program օr Google "PEACHES & SCREAMS LINGERIE AND SEX TOY AFFILIATE PROGRAM".
I eagerly anticipate ѕeeing yoᥙ onboard.
Cytować
0 #1 Chara 2020-09-20 10:08
Ꮤould anyone recommendd Peaches аnd Screams UK (https://peachesandscreams.co.uk/ - https://peachesandscreams.co.uk: https://peachesandscreams.co.uk/,) for saucy Christmas gifts?
Ӏ reɑlly love their Ultramarine Bralette ɑnd Crotchless Panty Ƭa :)
Cytować

Dodaj komentarz

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Godziny otwarcia

ZDUŃSKA WOLA

Kasa czynna:

Pon - pt 6:00 - 18:50

Sobota 6:00 - 17:00

Niedziela 7:00 - 18:00

 

SIERADZ

Dworzec:

5:30 - 21:30

Kasa czynna:

Pon - pt 6:30 - 19:00

Sobota 7:00 - 18:00

Niedziela 7:00 - 19:00

 

Toplista Stron Kolejowych Kolejowa Toplista

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u